avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna ziua. Va rog frumos, am si eu urmatoarea situatie : defunctul a decedat in America, are dubla cetatenie americana si romana, in masa succesorala se regaseste un teren pe care defunctul l-a avut in coproprietate cu X. Mostenitorii defunctului nu vor sa solicite dezbaterea succesiunii. X demonstrand ca are interes poate solicita el dezbaterea succesiunii la notariat indicand mostenitorii? Exista aceasta posibilitate ? Poate el face parte din categoria '' persoanelor interesate'' conform L 36/1995? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: elena_2 , utilizator 11:44, 7 Martie 2010
X este mostenitor sau doar are interes asupra masei succesorale?
x, poate cere iesirea din indiviziune asupra terenului ce l are in coproprietate cu defunctul
X nu este mostenitor, are doar interes ca mostenirea sa se dezbata. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acceptare succesiune. leusan leusan Un copil al defunctilor din 2 accespta pentru unul mostenirea tacit prin acte si fapte.Pentru un alt parinte o accespta expres prin declaratir notariala in ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral...fara succesiune dezbatuta ? gigelas gigelas Buna seara, Pe rolul Judecatoriei,s-a inregistrat un proces de partaj succesoral. Dar,succesiunile dupa ambii parinti decedati,nu s-au dezbatut. Tatal a ... (vezi toată discuția)
Mostenirea unui american leorot leorot Buna ziua, Am o problema mai rar intalnita. Fratele bunicului meu patern a decedat in America acum 8 ani, fara urmasi. Avea 98 de ani.De pe urma lui nu a ... (vezi toată discuția)