Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna ziua. Va rog frumos, am si eu urmatoarea situatie : defunctul a decedat in America, are dubla cetatenie americana si romana, in masa succesorala se regaseste un teren pe care defunctul l-a avut in coproprietate cu X. Mostenitorii defunctului nu vor sa solicite dezbaterea succesiunii. X demonstrand ca are interes poate solicita el dezbaterea succesiunii la notariat indicand mostenitorii? Exista aceasta posibilitate ? Poate el face parte din categoria '' persoanelor interesate'' conform L 36/1995? Multumesc mult.
X este mostenitor sau doar are interes asupra masei succesorale?
x, poate cere iesirea din indiviziune asupra terenului ce l are in coproprietate cu defunctul
X nu este mostenitor, are doar interes ca mostenirea sa se dezbata. Multumesc.