Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea lege aberanta pt a obtine cetatenia romana
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

lege aberanta pt a obtine cetatenia romana

Va prezint un caz aparut in presa.
O surdo-muta nu poate obţine cetăţenia română pentru că legea prevede că trebuie să intoneze imnul de stat!
Ma gandesc ca ar trebui sa i se permita sa interpreteze imnul prin limbajul mimico-gestual.
Ce ar trebui sa faca aceasta femeie sa poata obtine cetatenia?
Cum s-ar putea modifica aceasta lege absurda?

va multumesc pt raspunsuri
ContSters95727, utilizator
in situatii de acest gen sunt convins ca se va face exceptie.. ar fi prea de tot sa nu poata obtina cetatenia pe acest motiv
Prevederea cu pricina trebuie neapărat abrogată. Temei constituţional pentru abrogarea ei există (art.50). Cu atît mai legitimă ar fi abrogarea absurdei condiţii, cu cît, Legislativul, prin multele proceduri ce implică autentificări redundante, traducători autorizaţi, apostile etc., şi pe care ni le îndeasă pe gît, arată clar că ne consideră PE TOŢI necuvîntătoare. Ar fi absurd ca tocmai unuia ce corespunde prototipului să i se refuze cetăţenia.
Marius_Delaepicentru, utilizator