avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea lege aberanta pt a obtine cetatenia romana
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

lege aberanta pt a obtine cetatenia romana

Va prezint un caz aparut in presa.
O surdo-muta nu poate obţine cetăţenia română pentru că legea prevede că trebuie să intoneze imnul de stat!
Ma gandesc ca ar trebui sa i se permita sa interpreteze imnul prin limbajul mimico-gestual.
Ce ar trebui sa faca aceasta femeie sa poata obtine cetatenia?
Cum s-ar putea modifica aceasta lege absurda?

va multumesc pt raspunsuri
Ultima modificare: Luni, 8 Martie 2010
ContSters95727, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius_Delaepicentru , utilizator 17:56, 18 Septembrie 2010
in situatii de acest gen sunt convins ca se va face exceptie.. ar fi prea de tot sa nu poata obtina cetatenia pe acest motiv
Prevederea cu pricina trebuie neapărat abrogată. Temei constituţional pentru abrogarea ei există (art.50). Cu atît mai legitimă ar fi abrogarea absurdei condiţii, cu cît, Legislativul, prin multele proceduri ce implică autentificări redundante, traducători autorizaţi, apostile etc., şi pe care ni le îndeasă pe gît, arată clar că ne consideră PE TOŢI necuvîntătoare. Ar fi absurd ca tocmai unuia ce corespunde prototipului să i se refuze cetăţenia.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Septembrie 2010
Marius_Delaepicentru, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru o persoana cu handicap (surdo-muta) Juliu Juliu Buna ziua, numele meu este Iulian si sunt din Bucuresti. Pentru ca sunt nou pe acest forum si pentru ca am observat ca tot incercand sa caut ceva pe unul din ... (vezi toată discuția)
Legea cetateniei romane const_be const_be Pe la sfarsitul anului trecut, presa din Chisinau a scris despre o conditie care li se pune celor care solicita redobandirea cetateniei romana in baza art. 11 ... (vezi toată discuția)
Valabilitate procura calatorie minor cu domiciliul in strainatate cosmic cosmic Buna ziua, M-am lovit de multe ori de aceasta problema. Eu si sotia mea impreuna cu cei doi copii avem domiciliul permanent in UK. Toti patru avem cetatenie ... (vezi toată discuția)