avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot sa-mi vad copilul,fara a fi obligat sa "inghit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot sa-mi vad copilul,fara a fi obligat sa "inghit "prezenta fostei mele sotii?

Buna ziua si multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!!As dori sa stiu daca imi pot lua copilul pentru a ma bucura singur de cateva clipe cu el?daca rasp d-voastra este afirmativ,va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac!? precizez ca in urma unei despartiri, minorul,in varsta de 3 ani si 5luni,a fost incredintat mamei,platesc pensie alimentara de 150lei lunar si ii trimit ori de cate ori este nevoie si pot,cele necesare copilului meu(medicamente,haine,jucarii,,etc );momentan lucrez in Italia.Multumesc anticipat!
Puteti solicita instantei stabilirea unui program de vizita.
Si atunci nu mai suportati prezenta mamei minorului decat cand il luati si il aduceti pe minor in/din vizita.
Doar daca acet lucru v-a fost stabilit prin hotarare judecatoreasca.
"pot sa-mi vad copilul,fara a fi obligat sa "inghit "prezenta fostei mele sotii?"
depinde...ce inseamna sa "inghiti"
si eu sunt intr-o situatie similara....de partea cealalta a baricadei...dar ma amuza teribil acest"a inghitii", pentru ca depinde ce inseamna sa inghiti....
fostul meu sot s-a "indragostit" de o "studenta blonda , moldoveanca inabordabila":D....dupa cum spune el...ne-a parasit fara remuscari pe mine si fetita noastra, doi ani de zile nu a stiut de fetita, iar acum....l-a gasit subit grija mare de copil....dar nu "inghite "prezenta mea, nici cand i-o duc la scara, sa o ia la el, nici cand o suna si raspund eu...nu mai punem pb unei comunicari constructive in favoarea fetitei....
parerea mea e ca indiferent de frustrari, de ranchiuna, de pareri de rau...de ura...dincolo de orice, trebuie incercat....sa nu ne mai linsam....
poti cere instantei dreptul de a avea relatii cu minorul, se v-a stabilii de catre instanta sau de comun acord un program de vizitare minor....dar nu faceti nimic, daca copilul simte disensiunile dintre voi sau daca il rupeti in doua pentru orgolii marunte...sau pentru a dovedii cine are sau nu dreptate...cine este mai bun sau care e mai rau....
nu mai stiu cine spunea..."cel mai bun lucru pe care il poti face pentru copilul tau, este sa ii iubesti mama"...daca nu mai poti vedea acea femeie in fata ochilor, prefa-te totusi...pentru ca ei, puii nostrii merita...!
bafta
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!O sa urmez sfatul d-voastra si o sa solicit instantei,un program de vizita pentru minor.
..iar in ceea ce priveste amuzamentul doamnei Teodora,vizavi de verbul"a inghiti",stimata doamna,tin sa va precizez ca ironia sortii m-a dus in situatia de a-mi parasi sotia,tocmai pentru ca dansa,in timp ce se presupunea ca aveam o relatie frumoasa si fericita,se mai" vedea" si cu un James"blond"in momentele cand eram plecat sa muncesc,sa ii pot oferi ei si copilului meu absolut orice isi doreau .Si pentru ca reusea,pana la un moment dat, sa joace dublu rol,am ales sa ne vedem fiecare de drumul ns.Ramanand cu un gust amar,acum pot spune ca imi este cu atat mai greu sa" inghit "persoana ei care si-a continuat relatia cu acel domn, in prezenta caruia e copilul meu,ori de cate ori ea doreste.Dar neavand nimic impotriva refacerii vietii sale sentimentale si incercand s-o refac si eu pe a mea,tot dansa este cea care se ridica cu pretentii si conditii de a-mi vedea copilul cand,unde si cu cine doreste dumneaei.Eu sunt de accord cu d-voastra in ceea priveste discutia despre orgoliile parintiilor,din care au de suferit doar copii,insa,cred cu tarie,ca atata timp cat pretinzi,ceri,soliciti (si ti se da,fara parere de rau,dublu sumei hotarate de instanta pentru pensie alim.,hainutze,medic,juc.)sa poti sa oferi prilejul tatalui copilului tau sa se bucure neconditionat de prezenta si iubirea minorului,cu atat mai mult cu cat eu ii cer acest lucru doar cand ajung in tara.Intentionez sa propun instantei ca in programul de vizitare sa includa,macar o data pe an,cateva saptamani,la domiciliul meu.Analizand sfatul d-voastra de a ma preface in fata copilului ca ii iubesc mama,nu cred ca as face altceva decat sa il mint si sa-l invat ce e minciuna,l-as derura si mai tare,s-ar intreba(daca e asa ,de ce nu sunt impreuna),iar pe de alta parte as reusi sa invoc un sentiment de ura in sufletul copilului meu pt potentialii parteneri de viata ai fiecaruia,care chiar nu au nicio vina.Oricum,multumesc de rasp si daca imi dati voie sa imi dau cu parerea,vizavi de cazul d-voastra,consider ca nu ar trebui sa va simtiti ofensata ca nu va "inghite"prezenta ori de cate ori isi cere dreptul de a vedea fetitza,pt ca"dreptul este un raport real si personal al omului fata de om,care,daca este pazit de catre oameni,serveste societatii,daca nu,ii ridica acestuia moralul si ii aduce liniste interioara de care are nevoie"..Fiecare om are nevoie ca oamenii sa fie oameni!!
ma intereseaza si pe mine acest subiect. eu am intentat proces pentru acordarea pensiei alimentare, dar in privinta vizitelor... mi-as dori sa nu se vada singur cu copilul.

ex-ul meu este un tip violent si iresponsabil. exemplific: cand copilul avea vreo 3 luni l-am rugat sa il supravegheze in timp ce faceam baie. i-am lasat in dormitor, pe pat, jucandu-se si "vorbind".

la un moment dat, auzind copilul plangand, am iesit repede din baie; il muscase de degetel, pentru ca "ii venea sa il manance"!!! ar mai fi si alte exemple - lucruri care s-au intamplat in primele 4-5 luni de viata ale copilului (cat a rezistat familia noastra cu trei membri).

ca sa exemplific iresponsabilitatea sa, ce exemplu mai bun decat faptul ca "m-a uitat" intr-o benzinarie, pe autostrada, in spania. in prezent ne judecam, asa cum am mai spus.

ma gandesc cu groaza ca ar putea sa ceara si drept de vizita. eu imi doresc sa nu ramana copilul singur vreodata cu tatal sau. nu mai spun de amenintarile sale de a-mi lua copilul (initial ca masura de a ma determina sa ma intorc la el, iar mai recent - ca sa nu cumva sa fie nevoit sa plateasca pensie alimentara).

copilul are 2 ani si 7 luni acum; l-am crescut singura - cu ajutorul parintilor mei, de fapt. pe mine, tatal copilului m-a maltratat sistematic in cei 6 ani pe care i-am petrecut impreuna - motiv pentru care in final l-am denuntat si l-am parasit.

Alte discuții în legătură

Pensie intretinere neachitata. drepturi fara obligatii? danuta2010 danuta2010 Buna ziua, Fostul sot a ramas restant cu 4 luni in plata pensiei alimentare. Am incercat sa il sun dar nu mai imi raspunde la telefon, insa cand vine ... (vezi toată discuția)
Nelamurire in privinta unui divort marybon marybon Buna ziua Sunt noua pe acest forum si am intrat pentru ca am o mare nelamurire in privinta unui divort si anume a prietenului meu D-nul de care vorbesc a ... (vezi toată discuția)
Ce poate obtine? criss_nst criss_nst buna ziua!va rog mult daca ma puteti lamuri intr-o problema! am divortat in 2008 dupa o casatorie de fix 1 an,din mariaj a rezultat 1 copil (fetita) acum in ... (vezi toată discuția)