avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul prenatal si postnatal in 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul prenatal si postnatal in 2010

Va rog sa ma lamuriti daca proiectul de lege ce modifica O.UG. 158/2005 din 2009 a fost aprobat, astfel incat viitoarele mame beneficiaza de mai mult de 126 de zile de concediu prenatal si postnatal, parca 158 de zile.
Daca nu, care este situatia pentru o mamica a primaverii 2010?
Va multumesc anticipat!
Deocamdata, nu s-a modificat nimic, adica tot 126 de zile de maternitate aveti dreptul.
Ultima modificare: Marți, 9 Martie 2010
andram, utilizator
Nici nu stiu cu ce v-ar ajuta o durata mai mare a concediului de maternitate, deoarece, dupa 42 de zile de la nastere puteti intra in CCC pana la 2 ani.
Multumesc pentru raspuns!Cred ca e bine sa ne cunoastem drepturile chiar daca nu ne sunt pe deplin respectate!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal ggami ggami Buna seara! As dori sa stiu de cate sapt de sarcina se poate intra in prenatal. Daca am 30 de sapt si 2 zile si imi iau 3 zile de medical(pt copilul de trei ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal & postanatal AnaBianca AnaBianca Buna ziua, Pentru ca nu pot sa fiu sigura 100% pe interpretarea legislatiei, va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarele intrebari: - cele 126 ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal/postnatal roxana11277 roxana11277 Buna ziua, concediul prenatal/postnatal am inteles ca se plateste de catre angajator, daca eu am poprire pe salariu asta inseamna ca se executa poprirea si iau ... (vezi toată discuția)