Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul prenatal si postnatal in 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul prenatal si postnatal in 2010

Va rog sa ma lamuriti daca proiectul de lege ce modifica O.UG. 158/2005 din 2009 a fost aprobat, astfel incat viitoarele mame beneficiaza de mai mult de 126 de zile de concediu prenatal si postnatal, parca 158 de zile.
Daca nu, care este situatia pentru o mamica a primaverii 2010?
Va multumesc anticipat!
Deocamdata, nu s-a modificat nimic, adica tot 126 de zile de maternitate aveti dreptul.
andram, utilizator
Nici nu stiu cu ce v-ar ajuta o durata mai mare a concediului de maternitate, deoarece, dupa 42 de zile de la nastere puteti intra in CCC pana la 2 ani.
Multumesc pentru raspuns!Cred ca e bine sa ne cunoastem drepturile chiar daca nu ne sunt pe deplin respectate!