Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

in ce moment se poate decadea din drepturi unul dintre proprietari casei in urma unui divort?
in nici un moment..dreptuld e proprietate e imprescriptibil
adica?
fiti mai explicita daca se poate.
De modul cum adresati intrebarea asa vi se si raspunde.
Daca sotii au dobandit un bun imobil in timpul casatoriei, divortul acestora nu poate conduce in vreun fel la pierderea dreptului de proprietate asupra bunului imobil asupra caruia sotii si fostii soti au un drept de proprietate in devalmasie.
Odata cu divortul sau ulterior desfacerii casatoriei prin divort, se poate introduce cerere de partaj bunuri comune (cerere care poate fi introdusa oricand, fiind imprescriptibila) pentru ca partile sa iasa din indiviziune cu privire la acel bun, respectiv ca fiecare dintre parti - fosti soti - sa primeasca in urma partajului, fie parte din bun, fie bunul in intregime daca acesta nu este comod partajabil sau sulta. Abia in urma solutionarii partajului sau prin incheierea unei tranzactii in forma autentica, fostii soti si-au rezolvat aceasta problema. ;)