Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sunt probele video acceptate in instanta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sunt probele video acceptate in instanta?

buna ziua am si eu o problema....vroiam sa va intreb se poate face plangere penala doar pe baza unor probe video?Dak s-a inceput urmarirea penala...la o sectie de politie...asta inseamna ca e deja in stadiu de judecata...adik se incepe proces?
astp rasp vostru...sper ca m`am facut inteles...ideea e ca sunt cam stresat...deoarece e pt prima oara cand am probleme cu politia:((
da.. sunt probe acceptate in instanta.. si fata de cercetare la politie nu inseamna neaparat ca veti ajunge si la judecata.. daca va simtiti cu musca pe caciula.. duceti va la un avocat si vb cu el pe indelete,

ieri m-i s-a dat instiintarea de preaviz imprimatul ce e la mine nu are data trecuta de incepere iar pe ce care am semnat are data de 12.03 si pe deasupra data pe imprimatul ce a ramas la firma a fost trecuta de un sef de coloana iar de semnat a fost semnata de dir,resurse umane cu alte cuvinte a fost trimisa in alb, m-am gindit sa astept sa se emita decizia de desfacere a contractului dupa care sa contest
dodu ioan , utilizator
Buna seara.
Probele audio-video,ca majoritatea probelor din procedura penală, sunt acceptate ca mijloace de probă dacă sunt pertinente, concludente şi utile, conform procedurii penale, dar acestea mai pot fi si trucate,deci ca sa fie totul în regulă, puteti solicita proba unei expertize tehnice asupra acestei înregistrări.
Cu stimă.
Marius Bote, Practician in insolventa
unikul a scris:

buna ziua am si eu o problema....vroiam sa va intreb se poate face plangere penala doar pe baza unor probe video?Dak s-a inceput urmarirea penala...la o sectie de politie...asta inseamna ca e deja in stadiu de judecata...adik se incepe proces?
astp rasp vostru...sper ca m`am facut inteles...ideea e ca sunt cam stresat...deoarece e pt prima oara cand am probleme cu politia:((

Daca speta se afla in cercetare la sectia de politie,pe cale de consecinta nu este in stare de judecata
Reveniti cu precizari concrete referitoare la relevanta probe video,instiintare preaviz
Daca considerati ca inregistrarile video nu reprezinta realitatea sau ca ar fi trucate,puteti solicita atestarea veridicitatii lor prin efectuarea unei expertize de specialitate.
Daca dosarul se afla in cercetare la politie,mai trebuiesc administrate probatorii. Dupa ceea, in urma intocmirii referatului de terminare a urmaririi penale se propune inceperea sau neinceperea acesteia si se trimite cauza la procuror,care in urma examinarii probatoriilor ,poate dispune ,fie trimiterea cauzei,spre judecare , in instanta ,fie restituirea dosarului la politie pentru completarea cercetarilor,in momentul in care considera ca probele nu sunt suficiente sau in masura sa duca la stabilirea unei vinovatii