Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala

Am o intrebare, Toate amenzile contraventionale beneficiaza de posibilitatea sa fie platite jumatate din minim in 48 de ore?
toate la cele in care se specifica pe procesul verbal.. asta e regula
Nu toate.
O.G. 2/2001
" ART. 28
(1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare." :)
Am inteles!

Din pacate nu s-a stipulat asa ceva pe procesul verbal, deci cred ca trebuie sa platesc intreaga suma...

In cazul in care procesul verbal a fost primit de mine si semnat pe loc, mai exista posibilitatea ca el sa fie trimis la adresa din buletin, in eventualitatea in care nu platesc in aceste prime 48 de ore?
verificati in actul normativ! e posibil ca agentul constatator sa fi omis, voit sau nevoit, posibilitatea aceasta. cititi cu atentie ce am postat mai sus!:)
Va multumesc foarte mult de info.

O singura problema mai am:

In cazul in care procesul verbal a fost primit de mine si semnat pe loc, mai exista posibilitatea ca el sa fie trimis la adresa de domiciliu, in eventualitatea in care nu platesc in aceste prime 48 de ore?