Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ultraactiveaza legea 469?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ultraactiveaza legea 469?

Buna ziua,

Am un contract semnat in 2007, cand era in vigoare legea 469. In contract nu era trecut ca penalitatile pot depasi debitul. Fiind un contract cu executare succesiva, rate lunare, pot calcula penalitati la o factura neachitata din noiembrie 2009, astfel incat acestea sa depaseasca debitul? La data obligatiei de plata nu mai era in vigoare legea 469.
Buna ziua !
In speta pusa de dumneavoastra in discutie, consider ca nu poate fi vorba de admiterea ultraactivitatii legii.Situatia in care legea poate sa produca efecte juridice si dupa iesirea din vigoare , intevine numai in cazurile expres prevazute de legiuitor, ceea ce nu este cazul in aceasta situatie.
Cu stima !