Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA livrare intracomunitara de masini second-hand in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA livrare intracomunitara de masini second-hand in statele UE.

la livrare auto second-hand in statele UE suntem scutiti de tva?
art 143 alin 2:

"2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:

a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autorităţile fiscale din alt stat membru, cu excepţia:

1. livrărilor intracomunitare efectuate de o întreprindere mică, altele decât livrările intracomunitare de mijloace de transport noi;

2. livrărilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecţie şi antichităţi, conform prevederilor art. 1522;"
Buna ziua.
Am o nelamurire si v-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu un sfat pertinent.
Un prieten a achizitionat, pe firma, o masina second-hand din Germania in 2007. Firma era neplatitoare de TVA. Inainte de a merge in Germania, s-a inregistrat ca platitor de TVA pentru achizitie intracomunitara cu valoare mai mare de 10.000 euro. A cumparat un camion pe care a platit 20.000 euro, factura facuta in Germania fiind fara TVA. A stat linistit pana acum cand, urmare a unei sesizari a fiscului din Germania, a fost controlat de DGFP. I s-a stabilit TVA de plata si majorari de intarziere din 2007 pana la momentul controlului.
Este corecta procedura?
Trebuia sa depuna decont de TVA in tara in 2007 si sa achite TVA-ul la o factura in care nu era inregistrat niciun TVA?
Va multumesc.
da, trebuia sa plateasca tva in romania la momentul achizitiei.
daca ar fi fost inregistrat in scopuri tva in romania (nu intracom.), ar fi procedat la taxare inversa si practic nu trebuia sa mai plateasca nimic.