Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata impozitului anticipat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata impozitului anticipat

Buna ziua,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns corect?
Am un PFA iar anul trecut acesta a inregistrat pierdere (cheltuielile >venituri) impozitul anticipat l-am platit iar anul acesta a fost contabila si a depus o noua declaratie estimativa dar nu a specificat in aceasta ca am avut pierdere.
Ce trebuie sa fac sa platesc in continuare impozitul sau trebuie sa depun ceva rectificativa pentru regularizare???
Astept un raspuns.......
Va multumesc!
In estimativa nu avea cum sa va treaca pierdere pt ca se estima ce o sa faceti in 2010 deci a depus corect. Regularizarea de face pe baza declaratiei 200 privind venitul realizat in anul 2009 care trebuia depusa odata cu declaratia 221 privind venitul estimat pentru anul 2010 (estimativa). Daca v-a depus declaratia 200 atunci regularizarea o fac cei de la finante, dvs asteptand doar decizia de impunere.
roxanach, utilizator