avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata impozitului anticipat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata impozitului anticipat

Buna ziua,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns corect?
Am un PFA iar anul trecut acesta a inregistrat pierdere (cheltuielile >venituri) impozitul anticipat l-am platit iar anul acesta a fost contabila si a depus o noua declaratie estimativa dar nu a specificat in aceasta ca am avut pierdere.
Ce trebuie sa fac sa platesc in continuare impozitul sau trebuie sa depun ceva rectificativa pentru regularizare???
Astept un raspuns.......
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: roxanach , utilizator 16:45, 18 Martie 2010
In estimativa nu avea cum sa va treaca pierdere pt ca se estima ce o sa faceti in 2010 deci a depus corect. Regularizarea de face pe baza declaratiei 200 privind venitul realizat in anul 2009 care trebuia depusa odata cu declaratia 221 privind venitul estimat pentru anul 2010 (estimativa). Daca v-a depus declaratia 200 atunci regularizarea o fac cei de la finante, dvs asteptand doar decizia de impunere.
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2010
roxanach, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie impunere nikuteau nikuteau Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri: -la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si ... (vezi toată discuția)
Plata pfa fara venit DoruH DoruH Buna seara.am infiintat un PFA in anul 2013.Contabilul a declarat 5000 lei profit, 4500 lei pierderi, iar 500 lei venit, fara ca eu sa am activitate pe el si ... (vezi toată discuția)
Regularizare impozit 2008 dombricka dombricka Buna ziua, incepand din martie 2007 am fost PFA. Am platit impozit pe profitul anului 2007, apoi in 2008 nu am mai avut venituri, insa contabilul meu nu s-a ... (vezi toată discuția)