Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termenul de prescriere a garantiei de buna executie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termenul de prescriere a garantiei de buna executie

Ma poate ajuta cineva cu baza legala referitoare la termenul de prescriere a garantiei de buna executie, in cazul in care durata contractului a expitat iar aceasta nu a fost ridicata de foarte mult timp.
Depinde ce inmseamna ptr dvs foarte mult si ptr ce perioada era prevazuta garantia de buna executie in contractul respectiv! Ptr o lucrare de canalizare am vazut firme ce garantau si 15 ani! Ce aveti prevazut in contractul respectiv? ptr ca trebuie sa aveti o clauza referitoare la garantia de buna executie si modul de restituire a acesteia! Poate reveniti cu detalii daca nu gasiti.
termenul de prescriptie al creantelor comerciale este de 3 ani de la data scadentei