Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare drept proprietate - act de adjudecare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare drept proprietate - act de adjudecare

Buna ziua !
Nu pot sa inteleg ceva ... ''ilogic'' ... #-o#-o

1.Dobandesc un imobil prin executare silita - sunt creditor urmaritor, deci achit prin depunerea unei parti din creanta.
2.Merg cu actul de adjudecare la OCPI pentru intabulare si sunt refuzat pe motiv ca nu fac dovada achitarii taxei de transfer de proprietate conf Cod fiscal art 77 ind. 1...cu toate ca nu sunt eu contribuabilul...
3.Merg la finante - de care apartine cel executat silit... completez o declaratie, fac o cerere ... si... surpriza... mi se raspunde ca nu-mi pot spune cat trebuie achitat deoarece legea protejeaza secretul persoanei... drept pentru care eu nu pot afla ce trebuie platit pentru a-mi inscrie proprietatea la OCPI... Normal, cel executat nu-si da concursul...nu are niciun interes... si poate ca atat timp cat a ajuns sa fie executat silit, nici nu are bani...
Statul imi ingradeste dreptul de proprietate ??
Ce fac ticalosii astia, de fapt ????? Mama lor.... :OX-(X-(X-(X-(:O#-o
Solicitati-le celor de la ONCPI sa va precizeze suma pe care trebuie sa o achitati!
B-)
Deh , sistemul este facut de oameni care isi folosesc mai mult fundul ca sa stea pe scaun , decat capul ca sa gandeasca!:D
Va recomand calm si rabdare!
MIHAI GRIGORE a scris:

Solicitati-le celor de la ONCPI sa va precizeze suma pe care trebuie sa o achitati!
B-)
Deh , sistemul este facut de oameni care isi folosesc mai mult fundul ca sa stea pe scaun , decat capul ca sa gandeasca!:D
Va recomand calm si rabdare!

Nu e treaba lor sa fixeze suma care trebuie achitata ca taxa pe transferul de proprietate... Aceasta este o prevedere a Codului fiscal si cei in masura sa faca declaratia de impunere sunt cei de la administratia financiara... Am verificat asta, sunt sigur ca doar DGFP fixeaza si incaseaza taxa.
OCPI incaseaza doar taxa lor pentru transcrierea proprietatii, taxa care e variabila in functie de pretul imobilului.... de parca ar scrie mai mult sau mai putin...daca e mai scum sau mai ieftin...
Problema mea e ca sunt intre ciocan si nicovala... OCPI refuza intabularea invocand lipsa dovezii platii... DGFP nu-mi comunica suma invocand (in scris) secretul persoanei... iar eu imi bag ''undeva'' actul de adjudecare (obtinut la randul lui cu efortori financiare considerabile).
Cred ca singura solutie este instanta... ce-oi mai pati si acolo...
Hmmm... tara, tara...
Speram ca vor veni si vremuri mai bune...
Stimate domn, este treaba lor fiindca ei refuza sa va intabuleze proprietatea! Deci ei sunt cei care trebuie sa ceara in scris , prin adresa oficiala , directiei de impozite si taxe locale , sa li se comunice suma exacta de plata! In instanta veti mai pierde un an-doi! Pe cand asa , cu o audienta la directorul ONCPI , se face adresa oficiala catre DITL si acestia trebuie sa le comunice celor de la ONCPI suma datorata de debitorul al carui imobil a fost executat silit!
In actul de adjudecare se precizeaza valoarea la acre a fost evaluat imobilul, valoarea creantei pe care o avea debitorul, valoarea cu care s-a adjudecat imobilul.
Teoretic hotararea judecatoreasca, precum si procesul verbal de adjudecare se comunicau organului fiscal competent pentru impozitare
Sfatul meu este ca, in conformitate cu art. 77 ind.1 Cod fiscal, sa calculati si sa platiti, pe numele dvs (conform alin.1 a aceluiasi articol) impozitul calculat la valoarea la care l-ati adjudecat.
In acelasi timp solicitati si luarea in evidenta, pentru trecerea in rolul fiscal.
Cu aceasta chitanta mergeti la OCPI.
In cazul in care cei de la administratia financiara see obosesc si vor vedea ca exista diferente, va vor comunica, intr-un final, valoarea impozitului datorat !!!
mimi.manea a scris:

In actul de adjudecare se precizeaza valoarea la acre a fost evaluat imobilul, valoarea creantei pe care o avea debitorul, valoarea cu care s-a adjudecat imobilul.
Teoretic hotararea judecatoreasca, precum si procesul verbal de adjudecare se comunicau organului fiscal competent pentru impozitare
Sfatul meu este ca, in conformitate cu art. 77 ind.1 Cod fiscal, sa calculati si sa platiti, pe numele dvs (conform alin.1 a aceluiasi articol) impozitul calculat la valoarea la care l-ati adjudecat.
In acelasi timp solicitati si luarea in evidenta, pentru trecerea in rolul fiscal.
Cu aceasta chitanta mergeti la OCPI.
In cazul in care cei de la administratia financiara see obosesc si vor vedea ca exista diferente, va vor comunica, intr-un final, valoarea impozitului datorat !!!

Nu pot achita taxa pe numele meu, pentru ca NU eu sunt ''contribuabil'' !!!! Nici nu am ce cauta (in acest caz) la directia de finante de acre apartin...!! Plata revine in sarcina contribuabilului, iar contribuabil este cel de la care ''a plecat'' proprietatea... M-am lovit de chestiile aste si de aceea (cred ca) stiu... Problema este ca mi se pare mai mult decat ILOGIC ca finantele (statul) sa ma conditioneze in privinta inscrierii dreptului de proprietate, punand conditia ca cel executat sa platesca impozitul iar eu sa fac dovada platii (astfel) la OCPI...
Exemplu concret :
Imbil executat de un BEJ din Buftea, terenul la Buftea, proprietarul (executatul) din Bucuresti, eu din Galati. Am fost cu actul de adjudecare la OCPI Ilfov, am facut cererea de intabulare si am primit incheiere de respingere din cauza lipsei dovezii platii. Am mers la AFP sector 3 Bucuresti (de unde apartine contribuabilul executat), am depus o cerere (un dosar) cu toate actele si mi-au raspuns ca secretul fiscal (al persoanei) nu le permite sa-mi furnizeze date referitoare la sumele datorate de altcineva... Astfel, nu am obtinut ''dovada platii'' si am fost nevoit sa eormulez o plangere impotriva incheierii de respingere a OCPI Ilfov... cerere care acum este la Judecatorie, pe rol.
Este o mare tampenie, ca incercand sa-ti recuperezi o suma de la un rau-platnic, sa fii nevoit sa mai scoti bani (aiurea) din buzunar... si... CULMEA sa platesti in contul celui urmarit de tine...
LEGE DE KKT !