avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune sau nu?cum imi pot recupera banii dati pt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune sau nu?cum imi pot recupera banii dati pt infiintarea unei asociatii de proprietari?

In februarie 2009 am dat suma de 300 ron unei persoane care vroia sa infiinteze o asociatie de proprietari pt blocul in care am o locuinta!Acesta nu a mai infiintat acea asociatie si a folosit banii stransi de la locatari in scopuri peronale.Unii locatari care au dat sume mai mici au mai primit banii inapoi dar cei care am dat mai mult nu am mai primit nimic.Cand ii cer banii imi spune ca nu are de unde sa mi-i dea.Cum imi pot recupera banii?Este asta inselaciune sau nu?Pot depune plangere penala impotriva lui pt inselaciune avand in vedere ca a trecut un an si o luna de cand am dat banii si nu am primit in schimb nici macar o chitanta?Astep niste sfaturi de la voi!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:51, 25 Martie 2010
puteti face plingere la politie impotriva acelei persoane indicind dovezile pe care va bazati afirmatiile si numele celorlalti pagubiti.
Daca detineti probe temeinice care sa va sustina afirmatiile ,formulati plangere penala impotriva persoanei in cauza
Daca nu detineti documente,in conditiile legii,avand in vedere ca mentionati existenta mai multori persoane prejudiciate,se impune contactarea tuturor acestora si consultarea unui avocat
Da, puteti face plangere penala si urmeaza a se cerceta de organele competente.
S-ar putea ca omul sa fie escroc dar sa aiba insa noroc...
Si daca depun plangere toti cei carora le-a luat banii dar nu a dat nici o chitanta pt ca nu era infiintata asociatia,ar putea fi tras la raspundere sau nu are rost sa ma mai complic cu o plangere impotriva lui?
In vedarea stabilirii adevarului si pentru recuperarea sumelor avansate,formulati plangere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In eventualitatea unei viitoare relații cu o persoană de ... Zamolxes Zamolxes In eventualitatea unei viitoare relații...cu o persoană de gen feminin...am.fost ademenit și convins să trimit anumite sume pt a asigura bunăstarea ... (vezi toată discuția)
Am luat teapa și înșelăciune Și minte o grămada de oameni ... Valer Alex Valer Alex Am luat teapa și înșelăciune Și minte o grămada de oameni Am dat sa ma înscriu de permis am dat bani după nu mio mai răspuns Cum fac sa recuperez ... (vezi toată discuția)
Inselaciune??? vica_i vica_i am cunoscut un barbat acum cateva luni cu care am inceput o relatie...la un moment dat a spus ca vrea sa deschida o afacere cu mine in alta tara...datele ... (vezi toată discuția)