avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufructuar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufructuar

ce calitate are uzufructuarul intr-un contract de ipoteca?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 13:31, 29 Martie 2010
Dar, va face cineva contract de ipoteca in acest caz?
Ipoteca priveste nuda proprietate.
Uzufructuarul poate sa beneficieze in continuare de drepturile sale.

@liliana v
Poate ne dati mai multe detalii.
Teoretic se poate face contract de ipoteca asupra unui imobil fara sa fie nevoie de acordul uzufructuarului! Insa practic , notarul va solicita prezenta uzufructuarului pentru a se asigura ca partile(mai ales cumparatorul , dar si uzufructuarul) au luat la cunostiinta unul de existenta celuilalt si de obligatiile care incumba cumparatorului !B-). Oricum , uzufructul viager este o sarcina care apare notata in cartea funciara a imobilului si nu poate fi radiata decat in baza unei declaratii exprese de renuntare la uzufruct din partea uzufructuarului!B-)
Contractul poate fi incheiat dar nu stiu in ce masura accepta banca sau alt creditor se incheie contractul...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Contractul poate fi incheiat dar nu stiu in ce masura accepta banca sau alt creditor se incheie contractul...


Asta am vrut sa spun si eu, dar m-am gandit ca ar fi bine sa primim si alte detalii...

Alte discuții în legătură

Sarcini pe cf hanibal hanibal Daca pe un CF al unui apartament este notat la sarcini un uzufruct viager, iar nudul proprietar doreste sa ipotecheze acest aparatament este obligatoriu ... (vezi toată discuția)
Încetare uzufruct viager prin decesul uzufructuarului Gab1234 Gab1234 Am cumpărat un imobil cu clauză de uzufruct viager de la un fost nud proprietar. Unul dintre cei doi uzufructuari a murit după ce am cumpărat imobilul iar ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobiliara grevat de uzufruct viager crissa007 crissa007 buna ziua, doresc sa cumpar la o licitatie o casa grevata de uzufruct viager in favoarea unei terte persoane...odata ajunsa in posesia mea se radiaza toate ... (vezi toată discuția)