Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufructuar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufructuar

ce calitate are uzufructuarul intr-un contract de ipoteca?
Dar, va face cineva contract de ipoteca in acest caz?
Ipoteca priveste nuda proprietate.
Uzufructuarul poate sa beneficieze in continuare de drepturile sale.

@liliana v
Poate ne dati mai multe detalii.
Teoretic se poate face contract de ipoteca asupra unui imobil fara sa fie nevoie de acordul uzufructuarului! Insa practic , notarul va solicita prezenta uzufructuarului pentru a se asigura ca partile(mai ales cumparatorul , dar si uzufructuarul) au luat la cunostiinta unul de existenta celuilalt si de obligatiile care incumba cumparatorului !B-). Oricum , uzufructul viager este o sarcina care apare notata in cartea funciara a imobilului si nu poate fi radiata decat in baza unei declaratii exprese de renuntare la uzufruct din partea uzufructuarului!B-)
Contractul poate fi incheiat dar nu stiu in ce masura accepta banca sau alt creditor se incheie contractul...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Contractul poate fi incheiat dar nu stiu in ce masura accepta banca sau alt creditor se incheie contractul...

Asta am vrut sa spun si eu, dar m-am gandit ca ar fi bine sa primim si alte detalii...