Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

buna ziua,am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu nudul proprietar si cu bunica sa care avea dreptul de uzufruct viager si care a fost de acord sa se vanda imobilul,dupa ce platesc toate ratele apartamentul va fi trecut pe numele meu,eu voi avea obligatia de a o ingriji pe bunica nudului proprietar?ea a semnat k este de acord cu vanzarea proprietati dar in CF apare cu drept de uzufruct viager.dreptul de uzufruct viager este doar pentru nudul propritar sau se transmite automat si la urmatorul proprietar?Multumesc
1) dvs aveti obligatia de intretinere(de ingrijire) fata de bunica nudului proprietar doar in situatia in care si primul nud proprietar isi asumase aceasta obligatie sau daca prin contractul de v/c cumparare a nudei proprietati nu ati stipulat expres in acest sens.
2) in momentul in care s-a perfecatat contractul de v/c a nudei proprietati, trebuia stipulat expres faptul ca se vor respecta atributele care revin uzufructuarului;nudul proprietar are obligatia expresa de a proteja uzufructuarul impotriva evictiunii si de a nu a aduce atingere exercitarii drepturilor lui de uzufructuar.In caz contrar, respectiva vanzare este nula
dvs ati preluat odata cu cumpararea casei si obligatia privind respectarea dreptului viager. este legal ca bunica sa fie trecuta in cartea funciara cu dreptul viager.
adina09, ai postat o speta atat de alambicata incat nu am inteles decat ca ai ramas surprinsa ca ai cumparat un imobil care, ulterior, ai constatat ca era grevat de un drept de uzufruct inregistrat in CF. Acel drept trebuie respectat pana la momentul cand persoana indreptatita pleaca la cele vesnice. Dupa, uzufructul se radiaza din CF!