Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Este valabila atestarea unui consilier juridic?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Este valabila atestarea unui consilier juridic?

Consilierul juridic poate atesta o ,, Declaratie de asociat si administrator? " De ce Judecatori de la ORC Ilfov nu fac diferenta de asa ceva si cei de la Bucuresti fac? Unde ma pot documenta pentru asa ceva?
Da , un consilier juridic poate atesta o astfel de declaratie!B-)
Cei de la ORC Bucuresti, nu au primit asa ceva, exista ceva legal pe care ma pot baza pt a reclama. Unde pot gasi drepturile consilierilor juridici?
Consilierul juridic, la fel cum a spus si d-l Mihai Grigore, poate sa faca o astfel de declaratie .
Daca iti mai este de folos urmatoarele iti vor fi de ajutor :

Lg 514/2003, privind organizarea si exercitare profesiei de consilier juridic.
ART. 4
Consilierul juridic in activitatea sa asigura consultanta si reprezentarea autoritatii sau institutiei publice in serviciul careia se afla ori a persoanei juridice cu care are raporturi de munca, apara drepturile si interesele legitime ale acestora in raporturile lor cu autoritatile publice, institutiile de orice natura, precum si cu orice persoana juridica sau fizica, romana sau straina; in conditiile legii si ale regulamentelor specifice unitatii, avizeaza si contrasemneaza actele cu caracter juridic.

STATUT din 6 martie 2004
profesiei de consilier juridic
II. CONSILIERUL JURIDIC

1. Realizarea profesiei

ART. 10
a) Activitatea profesională a consilierului juridic se realizează prin:
- consultaţii şi cereri cu caracter juridic în toate domeniile dreptului;
- redactarea de opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea acesteia;
- redactarea proiectelor de contracte, precum şi negocierea clauzelor legale contractuale;
- asistenta, consultanţa şi reprezentarea juridică a persoanelor juridice şi a altor entităţi interesate;
- redactarea de acte juridice, atestarea identităţii părţilor, a consimţământului, a conţinutului şi a datei actelor încheiate, care privesc persoana juridică în favoarea căreia consilierul juridic exercita profesia;
- avizarea şi contrasemnarea actelor cu caracter juridic;
- verificarea legalităţii actelor cu caracter juridic şi administrativ primite spre avizare;
- semnarea la solicitarea conducerii, în cadrul reprezentării, a documentelor cu caracter juridic emanate de la persoana juridică sau de la instituţia publica reprezentată;
b) 1. avizele pentru legalitate şi conformitate vor fi însoţite de semnatura şi parafa profesională;
Emil Lasconi, Consilier juridic
Pot doar sa spun ca in Timisoara nu se accepta declaratiile atestate de cons. jur.
Se accepta cele notariale si cele atestate de avocati. (din pacate..)
O problema ar fi ca acest drept de atestare nu este prevzut in lege, ci doar in statut.
Poate e vremea sa fac si eu un demers sa vad ce raspuns oficial primesc.
Atata timp cat Statutul profesiei a fost publicat in Monitorul oficial si este in vigoare, acesta trebuie respectat de toata lumea care este afectata de prevederile lui. Daca ne-ar fi privit numai pe noi, consilierii juridici, atunci nu ar mai fi fost publicat in M.of. Prin urmare, cei care ii ignora prevederile nu au nicio scuza.
Emil Lasconi, Consilier juridic