Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

as vrea sa stiu daca pentru meseria de dispecer iti trebuie diploma de bacalaureat sau merge doar cu certificatul de absolvire a liceului
Pentru locuri de munca pentru care se cer studii medii, puteti depune dovada absolvirii acestor studii. Daca depuneti diploma de bacalaureat, cu atat mai bine.
ContSters122901, utilizator
pentru exercitarea functiei de dispecer cod 413201 in nomenclatorul de meserii sunt suficiente studiile medii.
Buna ziua!
Pentru a afla cu exactitate nivelul studiilor solicitate intr- un post prevazut cu un anumit nivel conform COR, va sfatuiesc sa va adresati ITM- ului din zona. Ocupatia de "dispecer" are codurile in ecartul 413( functionari in evidenta materialelor, productiei si in transporturi) - 512(administratori si alti lucratori operativi in restaurante cantine, pensiuni etc ) .
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
eu lucrez ca dispecer dar sunt incadrat cu alta meserie iar pentru schimbarea meseriei in dispecer cod 413201 mi-a cerut diploma de bacalaureat cu toate ca eu aveam certificat de absolvire liceu anexat la dosar
pot sa gasesc undeva ce inseamna Nivelul de instruire: 2 (studii medii) ca sa stiu de ce imi cere diploma de bacalaureat