Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drept comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drept comercial

Suntem o firma de tricotaje care lucreaza in sistem lohn. Prestam servicii unei firme din Austria (ei ne dau materialu iar noi am tricotat si confectionat pulovere) Contractul de prastari servivii preciza ca pretul serviciilor se va stabili separat la fiecare de lot de marfa. La al 2-lea lot ei nu erau de acord cu pretul iar noi nu i-am dat produsele. S-a ajuns la tribunal unde noi am castigat procesul ei fiind obligati sa plateasca 10 euro/ produs. Sentinta s-a dat in Decembrie iar in ianuarie i-am trimis o scrisoare ca in termen de 10 zile sa vina si sa-si ridice marfa. Ei nu au dat nici un raspuns iar acum la sfarsitul lui martie ne'au anuntat ca vin dupa marfa. Lipsesc 14 pulovere iar ei vor sa ne oblige ca sa platim materialul cu 30 euro/ bucata. Au dreptate din moment ce nu s-au prezentat dupa marfa in timp de 3 luni???
Multumesc.
nu au cum sa va oblige, neavand nici o hotarare judec., si mai mult de atat sunteti de buna-credinta deoarece i/ati notificat in termen legal. Puneti si hotararea pe care o aveti in executare.
Multumesc ! !