avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA comercializare auto sub 3.5t sh din Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

comercializare auto sub 3.5t sh din Germania

Multumesc! Dar daca vand la persoana fizica auto cumparate din Germania platesc TVA ?
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2010
dybloy, utilizator
Cel mai recent răspuns: dybloy , utilizator 23:21, 6 Aprilie 2010
tva nu este deductibila, se include in costul de achizitie a mijlocului fix.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Martie 2010
jester, utilizator
@dybloy a scris :
Asi vrea sa stiu daca cumpar auto sh din Germania TVA o iar eu le vand in Romania le vand cu TVA si platesc TVA

si :
Asi dori sa stiu daca cumpar auto din Germania cu TVA 0 si le vand in Romania la persoana fizica iar eu sunt platitor de tva cum trebuie sa emit factura cu tva sau fara ? Multumesc!

----------
:offtopic:
puteti edita un mesaj de la butonul "edit"

aveti cod caen pentru vanzare auto sh?
daca da - achizitionati auto fara tva din germania, faceti taxare inversa, iar la vanzare colectati obligatoriu tva
daca nu - achizitionati auto fara tva din germania, nu faceti taxare si includeti tva in costul mijlocului fix, iar mai departe puteti vinde in regim de scutire, cf art. 141, alin 2, li. g)
daca dealerul din germania va factureaza in regim de bunuri secondhand, nu aveti drept de deducere a tva si livrati mai departe in regim de s.h. prin aplicare tva asupra marjei de profit.
Scuze ca nu am inteles.
Ce trebuie sa indeplinesc ca SRL..platitor de tva (ca am auzit ca daca nu esti platitor de TVA nu-ti da factura fara TVA) ca sa pot cumpara auto sh din Germania (binenteles sa am si cod caen) si sa pot vinde in Romania catre persoane fizice fara tva....MULTUMESC!!!
trebuie sa vindeti cu tva, obligatoriu.

Alte discuții în legătură

Tva auto germania alexmerdescu alexmerdescu La achizitionarea unui autoturism secondhand din Germania de la un revanzator (achizitionat la pretul netto fara tva),de catre o societate din Romania ... (vezi toată discuția)
Achizitie auto second-hand Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si pe mine . Am o factura cu un auto second-hand pe care scrie \\" Livrarea se supune regimului special al marjei profitului. ... (vezi toată discuția)
Achiziții intracomunitare de autovehicule uzate. cum se stabilește tva la revânzare, și ce trebuie să conțină factura? yme yme Suntem un SRL platitor de TVA si mportam masini SH in scopul revanzarii acestora . Facturile externe nu contin TVA . La revanzarea catre o persoana fizica ... (vezi toată discuția)