avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate monik780401

Activitate monik780401

Buna ziua. As vrea sa stiu cate zile de concediu de odihna (28 zile anul trecut) voi avea dupa un concediu medical de 90 zile.Multumesc.
Răspuns la discuția acte pierdute
Multumesc mult!
Discuție acte pierdute
Am reusit ,,performanta" de a ramane fara portmoneu. Aveam in el cartea de identitate si permisul de conducere, pe langa altele (bani, carduri,etc). Unde trebuie sa ma adresez, dat fiind faptul ca am nevoie de un nou permis de conducere si o alta carte de identitate?
Multumesc mult !
Prin decizie a fost specificat doar- deficienta functionala accentuata- grad 2. Este vorba despre o persoana adulta 38 ani care nu a avut niciodata un loc de munca, nu a plecat niciodata singura la cumparaturi, nu poate executa activitati casnice decat la un nivel foarte redus.
Buna ziua! As vrea sa stiu care sunt drepturile unei persoane cu Oligofrenie gr.II, in afara drepturilor banesti pentru persoane cu handicap (234 RON) de care beneficiaza si transport urban si interurban gratuit. Ma intereseaza daca o astfel de persoana, dezorientata temporo-spatial, poate beneficia de asistent personal si/sau alte drepturi banesti. Multumesc.
O femeie nascuta in decembrie 1952, mama a 4 copii, cu o vechime in munca de 34 ani din care 5 ani si 7 luni incadrata in grupa a II-a poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare? Se poate pensiona fara penalizare?
Răspuns la discuția Zile de week-end lucrate
Imi cer scuze ca insist, insa vreau sa stiu daca inteleg bine. In situatia mea inseamna ca in timpul vacantei scolare de vara voi primi timp liber corespunzator insemnand numarul orelor suplimentare raportate la numarul de ore efectuate in perioada decembrie- aprilie (de exemplu) + numarul orelor efectuate in zile de week-end din perioada respectiva ? Multumesc!
Răspuns la discuția Zile de week-end lucrate
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Va rog sa ma ajutati sa inteleg corect situatia in care ma aflu! Sunt asistenta medicala intr-o unitate de invatamant special cu internat. Impreuna cu inca 2 colege asiguram asistenta medicala permanenta in program de 12/24 ore. Care sunt drepturile care ni se cuvin in situatia in care efectuam intr-o luna aproximativ 144 ore in zile de luni-vineri si 48 ore in zile de sambata-duminica. Mentionez faptul ca cele aproximativ 20 ore suplimentare lunare se compenseaza cu timp liber corespunzator (20 ore) doar in perioadele vacantelor scolare (deci dupa mai mult de 60 zile in cazul vacantei de iarna) si ca in afara acestor perioade in care nu sunt elevi in internat nu avem niciodata doua zile libere consecutive- drept zile de repaus saptamanal. Exista vreun drept pe care l-am avea si l-am putea cere angajatorului referitor la zilele de sambata-duminica lucrate? Multumesc mult pentru raspunsul pe care il voi primi!



Buna seara! Va rog sa imi spuneti daca, in cazul programului de 12/24, respectiv 12/48 mai exista obligativitatea acordarii repausului saptamanal obligatoriu. Va multumesc