Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare - reducerea varstei standard
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare - reducerea varstei standard

O femeie nascuta in decembrie 1952, mama a 4 copii, cu o vechime in munca de 34 ani din care 5 ani si 7 luni incadrata in grupa a II-a poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare? Se poate pensiona fara penalizare?
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1952 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 6 luni.
2. Pentru a vi se reduce varsta standard de pensionare pentru munca in gr.a II-a trebuie sa aveti minim 6 ani in acesta situatie (dvs. aveti numai 5 ani si 7 luni).
3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara reducere) trebuie sa aveti 8 ani peste stagiul complet de cotizare, adica 36 ani si 6 luni (dvs. aveti numai 34 de ani).
4. Legea 263/2010 nu prevede reducerea varstei standard de pensionare la femei in functie de numarul de copii nascuti si crescuti.
5. Puteti solicita pensie de limita de varsta incepand cu luna martie 2012.
6. Puteti solicita pensie anticipata partiala oricand. Daca va pensionati cu 1 iulie 2011, veti avea o reducere a pensiei cu 6% pe o perioada de 8 luni, pana se va transforma in pensie de limita de varsta si apoi veti primi pensia integrala.