avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate carmenciu

Activitate carmenciu

Buna ziua
As dori sa stiu cum calculez cata vechime am in invatamant
sept 2003-aprilie 2007 profesor norma intreaga
pana in 21 iunie 2009 - 2 ani CIC
somaj pana 31 august
1 sept 2009- 31 aug 2010 prof cu jumatate de norma
1 sept 2010- 31 aug 2011 prof norma intreaga
Va multumesc
Răspuns la discuția DOMICILIU
Dar nu avem contract de chirie, iar proprietarul nu locuieste in tara, deci nu pot sa imi fac flotant. Alta cale nu exista? Un contract comodat ?
Discuție DOMICILIU
Eu si sotul avem in buletin o adresa, dar de 2 ani locuim la alta adresa in acelasi oras la o matusa. Acum tb sa inscriem fetita la gradinita de langa casa unde locuim de 2 ani. Pb este ca prioritate au copii cu adresa de pe raza gradinitei.Adresa din buletin e in partea cealalta a orasului. Ce acte ar trebui facute sa putem demonsta pe hartie ca stam aici?
Răspuns la discuția CE DREPT AM la divort??
Nu ma gandeam sa am parte din mansarda...dar la ceva bani din ratele platite in timpul casatoriei ma gandeam ca am ceva drept, plus la imbunatatirile si obiecte luate in interior pe durata casatoriei. In plus creditul e pe numele sotului deci nu cred ca pot sa am datorii ...in sensul sa impartim plata ratelor in viitor din moment ce el in timpul casatoriei nu a vrut ca eu sa platesc.
Multumesc pentru raspuns.
Sotul inainte de casatorie a luat un credit ipotecar pentru o mansarda, girand cu apartamentul parintilor lui. Mansarda a fost cumparata:O pe numele parintilor lui. Plata rateler le-a facut din contul lui de salarii banca luand suma respectiva direct din cont. El nu m-a lasat sa contribui si eu din salar spunand ca o sa am pretentii ulterior. Acum am ajuns la divort. Ce drepturi am eu in acest moment, la partaj?:O
Buna ziua, sunt profesoara de matematica si informatica si as dori sa imi fac un PFA pentru meditatii, se poate si la ce cod CAEN ma incadrez?
Adica mai concret trebuie sa ma angajez sau ....pot sa ma fac PFA....sau pot doar sa platesc acele taxe CAS, somaj.....eu fiind la master nu pot intra in somaj.
Buna ziua, situatia mea este urmatoarea:
am contract de munca pana la 31.08.2010, sunt la master pana in 2011 deci nu pot intra in somaj, daca raman insarcinata si ar trebui sa nasc de exemplu in dec.2010 sau ian 2011...ce ar trebui sa fac pentru a beneficia de indemnizatie de crestere copli, adica sa am acele 12 luni de contribuitie????
Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani daca am 12 luni lucrate dar incadrata cu contract cu jumatate de norma?
multumesc, o sa fie un contract pe perioada determinata (profesor suplinitor 1sept2009-31aug2010)