avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate Lilicaa

Activitate Lilicaa

Răspuns la discuția falsificare facturi
V-au luat aiurea sa va intimideze, pentru ca plata s-a facut cu ordin de plata este super, de unde sa va dati seama ca sunt dubiosi, poate sa visati noaptea, ca altfel nu aveti nici un contact cu ce falsificau ei. Pentru orice informatie legata de faptele penale legea te obliga sa anunti politia, poate de aceea functioneaza atat de bine legea tacerii. OK, ca incasarile dvs. corespund cu facturile emise. Ca nu a semnat de primire, dar le-a platit conform formularului 2 existent la dvs. pueti plati o amenda, dar nu aveti nici o legatura cu ce a falsificat cumparatorul. De verificat se pune problema la firmele inactive si apar unele restrictii, dar nu la falsuri unde se pune problema faptei penale de fal, uz de fals etc.
Sa aveti o zi miununata.
Tocmai asta este problema ca ati ,,shicanat-o un pic'' cu niste informatii pe care le-ati obtinut fara acordul dumneaei (ilegal prin accesarea emailului mamei ficei dvs).
Firmele au un regulament intern prin care pot prevede secretul de serviciu, ori dvs. ati incalcat si un secret de serviciu. Dvs. trebuia sa va deconectati de la emailul dumneaei, desi setarile implicite memoreaza parolele.
,,Ce treaba are proprietarul de conexiune la internet????'' m-am gandit ca ati trimes si ceva mesaje in numele dumneaei sau ati folosit emailul in alte scopuri personale nelegale, etc, etc Cand conexiunea este folosita nelegal raspunde/este cercetat si proprietarul conexiunii.
Daca fica minora este sub tutela mamei de ce nu ar avea dreptul sa-i foloseasca bunul> Bunurile minorului sunt in administrarea parintelui tutelar. Deci la 2 nu avet drept deplin de proprietate, desi aveti factura.
Eu zic sa va cereti scuze, sa incercati sa reparati prejudiciul material/moral, daca acesta exista si sa o convingeti sa retraga plangerea si in plus ca aveti o fica care va leaga pe viata. Succes la negocieri!
Daca sunteti divortat si mama dvs. v-a facut plangere penala inseamna ca are motive.
Calculatorul ca bun este una iar accesul la emailul cuiva este alta. De unde stia ca ati intrat pe emailul dumneaei? Ati anuntat-o cumva? E ca si cum eu vopsesc casa verde si nu vreau sa stie vecinul ca am casa verde si-l dau in judecata ca stie, ca s-a uitat in curtea mea. Trebuie sa aiba dovezi ca ati intrat in emailul dumneaei. Daca eu las usa deschisa la casa asta nu inseamna ca poate intra vecinul cand vrea si face ce vrea in casa mea. Eu cred ca dvs. ati folosit cumva acele informatii din emailul dumneaei. Daca propria mama va face dosar penal e nasol, plus ca sunteti divortat nu aveti credibilitate. Pe calculatorul nou sau vechi?
Eu as pune problema asa;
1 Cine este proprietarul calculatorului impricinat.
2. Carui parinte este incredintata minora, mamei cred.
3. Cine este proprietarul conexiunii la internet.
Dar indiferent de toate acestea nu aveti nici un drept sa accesati emailul altcuiva.

Incercand sa-l..curatz, am descoperit aceasta legare on-line, deci pe cel vechi nu mai aveti factura. Cred ca nu sunteti clar.
Răspuns la discuția Meditatii interzise prin lege?
Sunt interzise meditatiile pentru elevii de la clasa la care preda ca profesor
Răspuns la discuția zona de protectie
Am un vecin care a facut bloc de 4 etaje si a ingradit cu gard usor (ca al primariei de sarma groasa) toata proprietatea. Eu cred ca se poate ingradi, dar cu un anume fel de gard.
Răspuns la discuția MAJORARI SI PENALITATI TVA
Eu am intarzieri din 2007 in coace si la data de 31.08.2011 am calculate la debit atat dobanzi cat si penalitati de intarziere.
Pe titlul executoriu am niste sume, iar cei de la fisc mi-au comunicat alte sume.
Nu folosesc simultan doua programe antivirus, dezinstalez un program antivirus si instalez un alt program antivirus, scanez sistemul apoi reinstalez antivirusul initial. Este posibil sa fie o alarma falsa deoarece un antivirus dezinstalat pastreaza nesterse unele fisiere.
Sunt bombardata cu programe executabile pe email, 60% dintre emailuri nu le deschid si nu dau click pe linkurile necunoscute.
Foloseam antivirusul avast, m-am hotarat sa folosesc alt antivirus.
Cred ca nici un antivirus nu este sigur 100% deoarece apar mereu virusi noi.
Răspuns la discuția lovitura cauzatoare de moarte?
ion_iliescu nu cred ca nu are legatura, e aberant sa spui asta, numai medicul legist stabileste asta.
Eu am avut un vecin de 10 ani batut de un altul de 13 ani si dupa 3 zile a mers la medic si avea osul de la glezna crapat, o fisura mica si totusi politia a zis ca merge cu dosar in proces penal daca nu se impacau, si asta in Bucuresti nu intr-un sat, comuna etc.
Daca se dovedeste ca s-a lovit in cadere e nasol, nasol.
Mai, mai, mai, de ce nu spun batausii astia ca ,,l-a mangaiat cu o palma'' de de a tavalit victima pe jos????
Răspuns la discuția Accident rutier
Lulica, Cum n-are nici un amestec?
Daca accidentul s-a produs intre masina si caruta? Iar carutasul azi afla despre aceasta suma enorma de 280 milioane. Nu are dreptul sa ceara daca apar elemente noi legate de acel accident?
Răspuns la discuția bataie la politie
tocmai din cauza tupeului a fost batut, fiind prins in flagrant o fi scos si un cutit ceva sa toace un politist ceva, ca lichelele au un tupeu de infractor nu de cetatean cu bun simt