avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate baikomarilena

Activitate baikomarilena

Ei zic ca de aceea sunt obligati sa ia aceasta masura deoarece trezoreria ar fi diminuat cu 0.32 suma totala care trebuia sa fie alocata conform finantarii per elev.Scoala are cca 320 de copii din care 110 prescolari,106 elevi in invatamantul primar si vreo 90 in cel gimnazial. De asemenea inteleg ca acesti bani vin pe nivele de invatamant iar noi educatoarele si invatatorii avem mai multi copii, la ciclul gimnazial e mai problematic
Da sunt titulara si am 15 ani lucrati in invatamant, iar decizia a fost data in sedinta de ieri fara a fi votata in prealabil in consiliul profesoral.
Eu si colega mea am fost puse in fata unei hotarari a consiliului de administratie al scolii care prevede ca de la 1 septembrie 2011 se reduce un post de educatoare la gradinita la care lucram deoarece nu ajung banii pentru salarii.Noi am vrea sa atacam aceasta decizie deoarece consideram ca este nefondata din urmatarele motive:
- In legea invatamantului se precizeaza ca in mediul rural o grupa de copii trebui sa aiba inscrisi in medie 15 prescolari, dar nu mai putin de 10 si nu mai mult de 20 copii.In gradinita in care lucrez vor fi inscrisi si anul viitor 34 de prescolari, fapt pentru care nu vedem legala desfintarea unui post .
S-a rezolvat! A venit astazi un angajat de la compania de telefonie fixa si mi-au reinstalat postul telefonic.Fara alte costuri.
Scuze ! Am remediat greselile. Va multumesc pentru sfaturi.Oricum ma gandesc ca nu este legal cum au procedat.
La noi in oras operatorul telefonie fixa nu are sediu .Pot trimite la Bucuresti o reclamatie printr-o scrisoare cu aviz de primire dar de unde numar de inregistrare? Si mai mult daca trimit scrisoare catre , sediul central si nu o adresez unei anumite persoane, o ia portaru si nu se stie unde ajunge. Eu sunt Stan Patitu si chiar nu mai am incredere.Oricum m-au sunat pe mobil cei de la Bucuresti si mi-au sugerat sa fac o reclamatie telefonica. Am facut-o,si astept raspunsul pe maine.Eventual daca sun la ei si cer numarul de reclamatie ma ajuta cu ceva ?
La 1930. E ciudat ca atat la operatoare cat si in my account nu apare desfintat postul telefonic.Mi s-a spus ca desfintarea posturilor se face automat iar la data cand am facut cererea postul telefonic si internetul era programat pentru desfintare incepand cu data de 19 august 2010.#-o:(
Datorita faptului ca am fost in imposibilitate de plata am sunat luni la operatorul de telefonie fixa ,unde am facut o cerere de esalonare a datoriei pe care o aveam. Dupa doua zile cererea de esalonare a fost aprobata, contul a fost trecut pe zero, iar linia telefonica si internetul mi-au fost restabilite. A treia zi telefonul si internetul nu mai functionau si aflu cu stupoare ca mi-au fost desfintate serviciile incepand cu acea zi si ca trebuie sa platesc 1300 euro taxa de reziliere contracte. Ce ma sfatuti sa fac ?
Sunt cadru didactic titular la o scoala din Mures, iar in anul scolar 2009-2010 am fost detasata la alta scoala . In luna martie 2010 scoala la care sunt titulara a acordat 23% din premiul anual aferent anului fiscal 2009, dar numai persoanelor care lucrau in acea perioada acolo. Asta pentru ca asa a decis directorul unitatii. Cand am intrebat de ce numai unii au primit acel procent mi s-a spus ca aceasta a fost hotararea conducerii unitatii, si nu am decat sa astept pana vor fi bani.Ieri, 12 iulie, am sunat din nou la scoala sa intreb ce se intampla cu banii mei , iar ca raspuns am primit din partea directorului cateva tipete prin care imi spunea ca nu sunt bani si un telefon trantit in nas.Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac ca sa primesc si eu macar cei 23 % , si unde pot depune plangere impotriva directorului, deoarece consider ca ceea ce a facut dansul este un abuz.Nu mai spun nimic despre comportamentul lui.....:(
lorelayold76 a scris:

offf ce viata amara au copiii din ziua de azi!!!
Sa insiram elemente din viata reala a acestor copii:

-au parinti, nu cu norma intreaga ci cu aproximativ 2 ore seara (nemaifiind timp de educatie)
-mare parte din zi o petrec la scoala cu colegii si profesorii unde in ziua de azi primesc si mai putina educatie decat acasa....fetele cu fuste mini, fardate si unghii facute (chiar de la gradinita), folosind un vocabular de mahala (cu profesorii langa ei privind nepasatori), orele sunt jalnice (intentionat pentru a obliga elevul sa faca meditatii cu profesorii), pozitii indecente in curtea scolii (la varsta lor stiu sex teoretic si practic mai mult decat parintii lor) ....... si un copil bine educat nu scapa sa fie atins de aceste lucruri, trebuie sa aibe o vointa de fier sa nu cada in pacat si cand reuseste este marginalizat de societate.....si invatamantul este foarte NEPASATOR, dar au pretentii
-televiziunea si internetul ii bombardeaza cu informatii care de cele mai multe ori strica tot ce au cladit bun in ei parintii si profesorii (putinii profesori adevarati)

Ceea ce urmareste legea noua sa faca din invatamant este foarte bine, trebuia de acum 20 de ani aplicata, dar din pacate acum nu mai are valoare caracterul educational al legii ci partea materiala (salariu,sporurile si primele )...de ar fi macar adevarat ca le scad salariile! din contra la 30% dintre ei le-au crescut salariile dar nimeni nu pomeneste acest lucru.

Problema cu greva este groasa...eu sa am un copil in cls a 12 a si sa nu poata da bacul, pierzand poate astfel bursa din Anglia, sau sa se imbolnaveasca din cauza numarului mare de ore de la scoala pt a recupera profesorul ce nu a predat in timpul grevei......urgent asi fi dat in judecata instituta pentru despagubiri (cum au reusit sa castige in instanta anumiti profesori marirea de salar promisa, asa cred ca asi reusi si eu in ceea ce priveste incalcarea drepturilor copiilor garantat prin Constitutie si Drepturile Omului.)

Ma intreb daca ar face cei de la Electrica greva 3 saptamani .... oare vom avea curent? Raspuns: da vom avea curent ca altfel vor da faliment la cate despagubiri vor plati. Daca cei de la gaz vor face greva 3 saptamani.....ramanem fara gaz? etc. Aici sunt afectati patronii care pierd din productie din lipsa de curent sau gaz. In Romania cand se umbla la bani se da in judecata, cand se umbla la moralitate se fac ca nu vad.
In invatamant nu pierde nici o firma sau institutie bani...doar ii stresam pe copii, mare lucru!
RUSINE profesori ( nu toti, cunosc profesori care au aceeasi parere ca si mine)

Propun altceva pentru parintii care nu sunt multumiti de acesti profesori grevisti:
HAIDETI SA FACEM SI NOI GREVA PARINTILOR.
Eu propun si infiintarea de scoli si licee private (asa cum exista si facultati si gradinite) pentru a creea concurenta. Prefer sa mananc paine cu slanina si sa faca scoala adevarata copilul meu (banii de meditatii sa-i dau scolilor private). Va garantez ca la acele scoli nu se vor face greve.

Acum stau si ma gandesc ce bine era sa ma fi dus in invatamant, probabil ca aveam mai mult de 900 de lei net pe luna, aveam prime, sporuri, al 13-lea salar, vacante mari si multe bine venite, mai putin de 9 ore pe zi, 10 min pauza la fiecare ora, nu as fi stat stresata ora de ora ca seful ma urmareste sa vada cea mai mica greseala, nu imi era frica de somaj....of ce viata.

In concluzie profesorii ar trebui sa citesca singuri noua lege nu sa se lase influientati de zvonurile sindicalistilor si materialistilor.

Sper sa se rezolve aceasta problema in interesul tuturor partilor fara a suferii copiii.




Stimata doamna, eu lucrez in invatamant si v-as invita si pe dumneavoastra sa lucrati alaturi de mine cu 1100 lei lunar dupa 15 ani, din care cam 300 lei îi folosesc lunar tot pentru scoala (pe materiale didactice).Iar referitor la educatia copiilor vreau sa va spun ca școala nu poate educa, doar modela ceea ce au format părinții.