avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate masone

Activitate masone

Buna seara tuturor,

Se poate angaja un director de serviciu intr-o primărie de municipiu fără concurs?
Va multumesc anticipat
am cumparat un apartament pe firma si sa notat un pact comisioriu de grad 4 ptr. un rest de plata .inainta de data scadentei am vandut apartamentul concubinei mele.acum vanzatorul ne-a dat in judecata.ce sanse are sa castige?cere rezilierea contractului pe motiv ca am fost atat vanzator de rea credinta cat si cumparator de rea credinta.ce sanse are sa castige?
Răspuns la discuția tutela copil
Cine da dreptul ca unul din parinti sa dispuna in mod abuziv de copil interzicandu-mi cu desavarsire si sa vad copilul macar.Ce fel de legi guverneaza in tara asta?Deci,copilul este pe numele meu a locuit in apartamentul nostru proprietate personala cu acelasi domiciliu si pe buletine am dus copilul la cresa in fiecare zi si acum admir locuinta si sufletul meu gol.Ce sa fac?
Răspuns la discuția tutela copil
Pana acum scoteam eu copilul de la cresa,acum am nevoie de acceptul mamei?Astea sunt cele mai delicate probleme din viata si nu pot intelege de ce daca ea a facut pasul acesta eu nu mai pot sa vad sau sa-mi iau copilul in brate pana nu am o decizie sau o hotarare judecatoreasca.Este normal ca eu de ex.sa interzic mamei sa mai vada copilul pana nu are patalama la mana de la judecatorie.Astea sunt cele mai mari abuzuri asupra sufletului unui om.Sa ia copilul tau de langa tine dupa ce ai dormit in acelasi pat timp de doi ani.nu stiti ce e in sufletul meu dac nu ati trecut prin asa ceva.
Răspuns la discuția tutela copil
Dar concubina are dreptul sa-l ia de la cresa si sa-l duca unde vrea ea fara sa ma interbe pe mine?ati spus ca avem aceleasi drepturi.Nu mai inteleg nimic.
Răspuns la discuția vizitare copil
Concubina mea a plecat de la domiciliul nostru conjugal si a luat fetita spunand ca o duce la cresa.La ora 5 seara m-a anuntat ca i-a luat toate lucrurile dar absolut toate acestea fiind cumparate in proportie de 95% de mine de parca ar mai avea importanta.A pleacat la parintii ei si imi refuza orice contact inclusiv vizual cu fetita mea.Tatal ei ma ameninta cu moartea daca incerc sa o mai vad chiar si peste poarta.Ce sa fac?Politia nu intervine chiar daca am depus o sesizare.Sunt disperat ptr. ca am dormit doi ani cu fetita mea iar acum cand ajung acasa si vad casa goala imi vine sa ma dau cu capul de pereti.
Discuție vizitare copil
concubina a plecat cu copilul de acasa.ce pot sa fac?
Discuție tutela copil
concubina a plecat cu copilul la parintii ei si refuza accesul tatalui la copil pot sa iau copilul de exemplu dintr-un loc public si sa-l duc acasa?da,copilul este pe numele meu si locuim la aceeasi adresa pe buletine.
Buna ziua.problema in care vreau sa ma ajutati este urmatoarea;Traiesc in concubinaj de 2 ani si 6 luni cu o femeie cu care am un copil in varsta de 1 an si 8 luni.In urma cu o luna aceasta a plecat de la domiciliul conjugal respectiv un apartament pe firma la care suntem actionari doar noi doi.Copilul a ramas in grija mea fara ca ea sa se intereseze de el.Din cate am aflat sta impreuna cu un barbat cu care are o relatie.Ea nu are venituri personale traind doar din indemnizatia de maternitate pe care o primeste pentru ca eu am angajat-o pe o firma timp de un an de zile inainte de a naste si am platit toate impozitele aferente unui salar de 1000 lei.Deasemenea apartamentul a fost finantat in intregime de mine chiar daca l-am luat pe firma facand un act de imprumut al firmei.Tot ce este in apartament a fost cumparat de mine(mobila,electrocasnice etc).Zilele trecute m-a anuntat ca pleaca in strainatate pe o durata nedeterminata.Vreau sa intentez un proces prin care instanta sa-mi acorde custodia copilului.Mentionez ca,copilul este inscris la cresa pe care o frecventeaza regulat (in fiecare zi).