avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate tavi02ro

Activitate tavi02ro

Răspuns la discuția Putin ajutor
Probabil din cauza incidentului, dar e posibil sa se lege si de problema pe care o are.
Cat despre mutare , din cate stiam se poate daca sunt motive de banuiala legitima sau daca are rude printre asistentii instantei. Corectati-ma daca gresesc
Discuție Putin ajutor
In urma cu 4 zile in urma unei altercatii cu o vecina am fost amendat cu suma de 200 ron.
Pe scurt i-am vorbit nu tocmai intr-o maniera civilizata , m-a lovit peste fata , am ripostat la fel , iar de nervi aceasta a lesinat pentru 3 minute. In urma cazaturii s-a ales cu o lovitura minora la picior.
Mentionez ca m-a injurat , amenintat si ca tot eu am fost cel care a ajutat-o sa isi revina
Ulterior am inteles aceasta are probleme psihice si ca urmareste sa ma dea in judecata.
Intrebarea mea este : Ce urmeaza, are vreo sansa de castig?
De asemenea doresc mutarea eventualului proces in alta localitate , pentru ca stiu ca are o prietena de familie ce lucreaza ca grefiera la tribunal.
Va multumesc
Răspuns la discuția Intrebare?
Nu inteleg ce importanta are pozitia casei atata timp cat se afla in curtea mea, la perterul casei mai exact. Adica nu e dreptul meu sa imi construiesc ce vreau pe spatiul pe care il detin, si constructia sa o pozitionez dupa bunul plac?
Răspuns la discuția Intrebare?
Da este vorba de casa la curte si nu exista coproprietari.
Discuție Intrebare?
Poate ma puteti ajuta cu ceva.
Daca vreau sa deschid un magazin alimentar la parterul casei mele, cu iesire la strada am nevoie de aprobarea vecinilor?
Un amic ce are un astfel de magazin se confrunta cu aceasta problema. Are magazin la parterul casei si vecina de langa ( cu care este certat ) a depus o plangere cum ca ar fi deranjata de magazinul acestuia.
Acum s-a trezit cu o comisie de la primarie pe cap , ce aveau de gand sa puna sigiliu pe magazin.
E nevoie de acordul vecinilor?
Răspuns la discuția partaj
Am inteles.Va multumesc mult pentru informatiile oferite.
Răspuns la discuția partaj
si in cazul in care imobilul este trecut de bunici pe numele celor doi?
din pozitia mea, nu cred ca e drept sa fim alungati, din casa de fiecare data cand bea etc ( chiar daca totul a fost la nivel verbal doar)
Discuție partaj
Din pacate parintii mei sunt in prag de divort si am cateva nelamuriri , sper sa gasesc ajutor aici.
Ne-am mutat in casa parintilor tatalui meu in urma cu 17 ani , casa care este pe numele bunicilor.Acestia s-au mutat la tara si ne-au lasat casa, fara sa o treaca pe numele lor.
Acum casnicia nu merge bine deloc si mai mult ca sigur urmeaza divortul.
Intrebarea mea este cum se face partajul?
Specific faptul ca in tot acest timp , casa a fost reconditionata , si in curte s-au mai construit 2 camere unde stau cu sora mea (care este minora)
Pentru ca totul sa se imparta in mod egal este necesar sa fie trecuta casa pe numele lor?