avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate buz_oianu

Activitate buz_oianu

Va mulțumesc mult! Ne sunteți ca întotdeauna, de un real ajutor.
Va mulțumesc frumos! Găsisem in alte surse (tot aici, pe forumul dvs.) informația conform căreia perioada de 12 luni trebuie sa fie neapărat fara pauze... Voi merge oricum și la primărie să întreb. Va rog, daca se poate, ați putea să îmi indicați și textul legii? Mă aștept să urmeze o discuție în contradictoriu cu vreun reprezentant al primăriei și as vrea sa pot argumenta.
Va mulțumesc tare mult!
Buna seara! În cazul în care perioada minima de cotizare de 12 luni din cele 24 anterioare nașterii, este formata din perioade fara continuitate ( cu pauze), as mai putea beneficia de indemnizația pentru creșterea copilului?
(Data estimată a nașterii: sfârșitul lunii mai 2019.
Perioade lucrate: aprilie 2016-31 iulie 2017 și 14 octombrie-14 noiembrie 2017, apoi perioada șomaj: noiembrie 2017- august 2018.
La data nașterii copilului nu voi proveni din câmpul muncii.)
Va mulțumesc pentru răspuns!
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.
Buna ziua! As vrea sa aflu, in cazul in care la data nașterii copilului nu as fi nici angajată, nici în șomaj, insa as îndeplini condiția celor 12 luni de cotizare minime, din cele 24 de luni anterioare nașterii (cumulând câteva luni lucrate și perioada de 9 luni de șomaj), dacă în această situație as avea dreptul la indemnizația de creștere a copilului.
Sau, eventual dacă m-aș angaja, va rog sa îmi spuneți dacă la calculul celor 12 luni minime se vor lua în calcul și cele 9 luni de șomaj.
Va mulțumesc!
Buna ziua,
As vrea să știu, obligativitatea încheierii contractului colectiv de muncă se aplică în cazul existenței unui număr de 21 sau mai multi angajați sau contracte individuale de munca? Mă interesează în ideea in care am 20 de angajați iar unul dintre ei va avea două cim. Va mulțumesc.
Am avut un CIM pe perioada determinata de 3 luni, la finalul caruia am semnat un nou contract pe perioada nedeterminata in care se stipula si o perioada de proba de 20 zile. Pot in timpul acestei perioade de proba (a doua) sa renunt la contract prin notificare de incetare fara preaviz? Va multumesc!
C O M U N I C A T
Prin prezentul comunicat, vă aducem la cunoştinţă următoarele:
In cadrul şedinţei de plen din data de 08.11.2011 a Camerei
Deputaţilor a fost adoptată OUG nr.80/2010 pentru completarea art. 11 din
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor
măsuri financiare în domeniul bugetar, Camera Deputatilor fiind camera
decizională.
Acest proiect de lege care are ca obiect de reglementare completarea
art.11 din OUG nr. 37/2008, prin care este reglementat cadrul general
referitor la stabilirea limitelor anuale aferente finaţărilor rambursabile ale
unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale în vederea încadrării în
nivelul deficitului bugetar general consolidat a fost adoptat de Senat în
cadrul şedinţei din data de 15 iunie 2011, fără amendamente referitoare la
aplicarea Legii nr. 341/2004.
La data de 07 noiembrie 2011 a avut loc şedinţa Comisiei pentru
buget, finaţe şi bănci, la care a participat Ministrul Finanţelor Publice,
domnul Ialomitianu Gheorghe, care a făcut o serie de amendamente la
această Ordonaţă privitoare la aplicarea Legii nr. 341/2004, printre care:
„În anul 2012 indemnizaţiile prevăzute la art 4 alin.(4) din Legea
recunoştinţei faţă de eroii-martiri care au contribuit la victoria revoluţiei
române din Decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit
viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la
Braşov din noiembrie 1987, nr. 341/2004 cu modificările şi completările
ulterioare, nu se acordă.
4) De o indemnizaţie lunară reparatorie, calculată prin aplicarea
buna ziua, o mica intrebare am si eu... am luat o amenda de la politia locala (comunitara), as vrea sa stiu daca pv de contraventie merge anulat direct de la primarie, cu acordul consilierilor si al primarului. mentionez ca locuiesc in localitatea unde s-.a incheiat pv.... astept raspuns.
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Atributii politie locala ?
va invit la o discutie mai ampla despre atributiile politiei comunitare, nu sunt fostii gardieni si nici nu e vorba de legile de mai sus, politia comunitara/ locala a preluat o parte din atributiile politiei nationale iar incepand de la data de 1 august 2010 se vor prelua si ceva din atributiile politiei rutiere [EDITAT]