Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, In continuarea întrării (holul) blocului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, In continuarea întrării (holul) blocului se afla ...

Bună ziua,
In continuarea întrării (holul) blocului se afla ghena de gunoi a unui magazin, ghena lipita de bloc (o construcție improvizata cu o aplecatoare și niște sarma de rapiță și ceva material verde peste toate astea) pe o lungime de aproximativ 6 metrii și o lățime de aproximativ 2 metrii,LIPITA DE BLOC.
Din cauza aceste ghene de gunoi avem probleme cu șobolanii și gândacii. În mai multe rânduri am făcut poze la pești morți în fata ghenei, pâine și alte resturi.
Am încercat pe cale amiabila trimițând mailuri patronului, dar degeaba, am fost la primărie, dar degeaba.
Ma puteți îndruma spre o lege, spre o instituție care sa poată face ceva.
Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Sesizati primaria, DJSP si DJSV, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Invocati OG nr. 27/ 2002 privind petitiile si cereti raspuns scris cu masurile luate.
Daca nu primiti raspuns scris in termen de 30 de zile, puteti deschide actiune in instanta in baza Legii nr. 554/ 2004 a contenciosului administrativ impotriva institutiilor statului.
Inspectiile statului trebuie sa aplice amenzi contraventionale si sa dispuna masuri cu termene. Daca si dupa aceste demersuri, patronul nu muta ghena, puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei acestuia si cere daune materiale si/ sau daune morale.