Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația pentru creșterea copilului

Buna ziua! As vrea sa aflu, in cazul in care la data nașterii copilului nu as fi nici angajată, nici în șomaj, insa as îndeplini condiția celor 12 luni de cotizare minime, din cele 24 de luni anterioare nașterii (cumulând câteva luni lucrate și perioada de 9 luni de șomaj), dacă în această situație as avea dreptul la indemnizația de creștere a copilului.
Sau, eventual dacă m-aș angaja, va rog sa îmi spuneți dacă la calculul celor 12 luni minime se vor lua în calcul și cele 9 luni de șomaj.
Va mulțumesc!
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui raport de munca activ la data nasterii copilului.

Perioada de somaj este perioada care se ia in calculul celor 12 luni eligibile pentru CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.