avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate alex1333

Activitate alex1333

Sunt cadru didactic , titular in doua unitati , iar la una dintre ele am ramasa fara ore, deci in completare de norma, primita la cealalta unitate la care sunt titular. Pentru anul viitor , scoala la care sunt titular a scos un post vacant, incomplet, viabil pe 4 ani,o jumatate de norma (9ore) in specialitatea mea 5 si optionale 4 ore intr-o alta specialitate. Intreb si eu daca nu era dreptul meu sa imi intregesc catedra pe acele ore, intr-o singura unitate in loc ca acel post sa fie dat vacant?
Buna ziua. Am incheiat in anul 2009 un contract de editare pentru o carte care preciza ca plata dreptului de autor se face semetrial. In anul 2010 am primit o singura transa. Anul acesta nu mi s-a facut nici o plata iar cei de la editura nici macar nu imi raspund la telefon.Ce demersuri as putea face? Cat ar costa? Mentionez ca in contract este stipulat ca orice intarziere la plata aduce penalitati.
Buna ziua,

In momentul in care se face plata pentru drepturi de autor provenite de pe urma editarii unei carti ce acte trebuie sa elibereze editura autorului? Iar acest venit cand si unde se declara? care ar fi impozitul pentru aceste sume si cine il plateste? Mentionez ca sunt profesor angajat cu carte de munca.
Contractul de editare o data facut trebuie inregistrat la finante ?
In urma unui contract de editare am publicat o carte pentru care nu mi s-au platit drepturile de autor cu toate ca a trecut un an de la aparitia cartii pe piata. In contract se stipuleaza ca daca plata se intarzie se percepe comision. Pot da in judecata pentru a-mi primi suma cuvenita inclusiv comisionul respectiv? Societatea e in Bucuresti . Acolo trebuie sa fac demersurile?
Răspuns la discuția Drept de creanta?
Va multumesc.

Ce este acel contract de imprumut? Ce acte s-ar putea face ca sa aiba vreun drept indiferent de divort sau casatorie? Se poate face vreun contract de uzufruct? In ce conditii? Trebuie ambii proprietari sa semneze?
Sotul a investit in casa parintilor unde si locuim o suma de bani provenita din vanzarea unui apartament pe care il detinea. Ce drepturi ar avea in cazul unui divort?
Casa este pe numele parintilor.
Răspuns la discuția Drept de propietate
Va multumesc.
In cazul in care un parinte doreste sa-i dea copilului un sfert din casa e nevoie de semnatura ambilor parinti? In C.F. apare Numele proprietarului apoi 1/1 iar pe randul urmator numele sotului.
Buna ziua, as dori sa sflu ce se poate face in cazul in care in urma unui contract de editare, editura nu si-a respectat termenlu de plata; se impinesc doia ani de la aparitia cartii pe piata , plata trebuia sa se faca semestrial dar nu s-a facut deloc. Ce se poate face in acest caz?