Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... nerespectarea legii in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

nerespectarea legii in invatamant

Sunt cadru didactic , titular in doua unitati , iar la una dintre ele am ramasa fara ore, deci in completare de norma, primita la cealalta unitate la care sunt titular. Pentru anul viitor , scoala la care sunt titular a scos un post vacant, incomplet, viabil pe 4 ani,o jumatate de norma (9ore) in specialitatea mea 5 si optionale 4 ore intr-o alta specialitate. Intreb si eu daca nu era dreptul meu sa imi intregesc catedra pe acele ore, intr-o singura unitate in loc ca acel post sa fie dat vacant?
Puteti solicita unitatii scolare reintegirea normei didactice.

art. 4 (1) Etapele de mobilitate a personalului didactic din învăţământul preuniversitar se organizează şi se desfăşoară conform prezentei Metodologii şi sunt, în ordine, următoarele:
a) constituire a tuturor posturilor didactice/catedrelor ca urmare a aplicării planurilor- cadru de învăţământ şi a aprobării planurilor de şcolarizare;
b) constituirea cu prioritate a normei didactice de predare- învăţare- evaluare pentru personalul didactic titular, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare pe post/catedră;
c) întregirea normei didactice de predare - învăţare - evaluare pentru personalul didactic titular în două sau mai multe unităţi de învăţământ ori pe două sau mai multe specializări, completarea normei didactice de predare-învăţare-evaluare a personalului didactic
titular la nivelul unităţii/unităţilor de învăţământ în care este titular/consorţiului şcolarşi stabilirea personalului didactic care îndeplineşte condiţiile legale de pensionare la data de
1 septembrie 2015 şi se menţine în activitate ca titular în anul şcolar 2015 - 2016, în funcţia didactică, până la 3 ani peste vârsta de pensionare, raportată la data de 1 septembrie 2015;
d) stabilirea posturilor didactice/catedrelor vacante şi publicarea acestora în vederea ocupării cu personal didactic;
e) stabilirea posturilor didactice/catedrelor rezervate şi publicarea acestora în vederea ocupării cu personal didactic pe perioada rezervării;
f) completarea normei didactice de predare-învăţare-evaluare a personalului didactic titular căruia nu i se poate constitui catedra la nivelul unităţii/unităţilor de învăţământ în care este titular, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare pe post/catedră;
(METODOLOGIA - cadru pentru mobilitatea personalului didactic din invatamantul preuniversitar in anul scolar 2015-2016 (OMEN 4859/10.11.2014))
[ link extern ]