avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate bondnokia

Activitate bondnokia

Răspuns la discuția reparatii acoperis bloc
deci: asociatia este la 2 din cele 4 scari ale blocului si nu are presedinte,comitet,expert contabil,etc din 2010. s-au facut adusari de nu stiu cate ori pana acum la scara noastra si NICIODATA nu au fost prezenti mai multi de 6-8 locatari (apartamente). fiecare avea alta problema numai acoperisul nu. ba mi-a zis unul sa-mi iau apartamentul sa ma duc de unde am venit, atunci cand i-am spus ca daca as lua apartamentul el ar deveni acoperisul blocului si ar proceda la fel. v-am zis ca cereri de reparatii (sesizari) am facut, in 2010 presedintele mi-a dat acel raspuns in scris pe care il am, iar in 2011 "ca administratorul nu are nici o putere sa umblu eu din usa in usa sa strang adeziuni de la locatari, ca el i-a informat si majoritatea locatarilor spun ca suma este mare si ca iau ei un rand de membrana si il pun alandala pe acoperis" pe care de asemenea il am. detin si ofertele firmelor care au vizionat acoperisul si au subliniat ca lucrarea trebuie facuta pe toata suprafata scarii. am solicitat in acea sesizare instituirea unui fond de reparatii pentru acoperis dar nici acesta nu s-a facut. la cine sa merg la primarie pentru a veni macar la administratie nu mai zic la o sedinta la care sa participe 6 locatari! credeti ca cei de la primarie se deranjeaza? voi incerca sa merg si la forurile indicate de dumneavoastra sa solicit sprijin sa vedem ce iese.
Răspuns la discuția reparatii acoperis bloc
buna ziua. locuiesc intr-un apartament cu 3 camere la etajul 4/4 a unui bloc si am probleme cu acoperisul. in acelasi caz mai sunt 2 vecini de palier cu apartamente de cate 2 camere. mentionez ca pe palier mai exista o garsoniera si un apartament cu 3 camere care sunt nelocuite. cel care sta la etajul 3 sub garsoniera si cel de sub apartament au si ei infiltratii. Infiltratii sunt si la casa scarii de la 4 iar scurgerile pluviale trec prin apartamente. acoperisul l-am reparat singur in 2005 fara sa cer bani la nimeni acum s-a deteriorat pentru ca a fost "calarit" de diversi angajati de la firme de cablu sau net. au avut acces pe la alta scara sus pe acoperis. In anul 2010 am inaintat la asociatie cereri de reparatie pentru trei dintre locatarii etajului 4. au fost inregistrate cu numar si am primit doar eu raspuns de la presedinte dupa 2 saptamani. Citez: "Asociatia este intr-o situatie mai delicata de recuperare a sumelor lipsa din gestiunea vechii conduceri prin urmare pentru moment nu credem ca vom putea suporta reparatii capitale la acoperisul cladirii respectiv scara 4. In conformitate cu legile de functionare a asociatiilor de locatari si a normelor metodologice de aplicare a lor: - pentru a incheia un contract de servicii trebuie ca toti locatarii de la etajul superior sa fie de acord. Obligativitatea apare atunci cand e vorba de cheltuieli comune respectiv acoperisul casei scarii,guri pluviale de acces; - asociatia nu poate garanta o lucrare, nu poate participa la cautarea firmei si nu poate impune tipul de izolatie atata timp cat nu se face izolarea completa a scarii. tipul de lucrare este ales de cei interesati de lucrarea de izolare urmand sa existe o discutie comuna la sediul asociatiei pentru a gasi cea mai buna metoda pret/calitate pentru efectuarea lucrarii. Am avea o propunere pentru dumneavoastra ce implica o lucrare cu smoala,boltari de lemn,vata minerala si tabla galvanizata." cam acesta este raspunsul. bineinteles ca am avut si adunarea unde a iesit scandal cu cativa locatari mai in varsta care au impresia ca vrem sa ne facem apartamente sus pe bloc cand au auzit de pod. prefera sa dea periodic bani sa punem membrana peste membrana. un locatar mai in varsta care se crede miez ii intarata si pe altii si spune ca trebuie sa punem un rand de membrana si gata ca asa scrie in lege, sau sa-mi fac doar la mine si atat. acum avand in vedere cele relatate as dori un sfat cu ce pasi ar trebui sa urmam caci nu se mai poate sta asa. si eu si vecinul de alaturi avem copii mici si e dificil de stat cu acoperisul astfel. am vrut sa facem noi pe banii nostri dar la mine mai este o problema ca sunt cu un perete si balcon comun cu apartamentul de 3 camere care nu este locuit. daca nu se face si acolo acoperisul mi se poate infiltra iar daca se face doar la mine firma nu acorda garantie decat 1 an. acel apartament nu are decat niste smoala pe acoperis,sapa este deteriorata,iar panta este spre mine. de pe casa scarii se scurge tot la mine in pluvial. In 2011 am vorbit din nou cu administratorul si pentru ca nu mai avem presedinte si nici comitet executiv pentru ca nu vrea nimeni sa se implice, a dat anunt in ziar, au venit firme si am primit oferte, apoi am analizat noi cei de la etajul 4 si am zis sa punem diferenta de la hidroizolatie la sarpanta si sa facem acoperisul. S-au depus din nou cereri de reparatii de la 4 apartamente de la etajul 4 si una de catre un locatar de la etajul 3,insa raspuns am primit doar eu, ca administratorul nu are nici o putere sa umblu eu din usa in usa sa strang adeziuni de la locatari, ca el i-a informat si majoritatea locatarilor spun ca suma este mare si ca iau ei un rand de membrana si il pun alandala pe acoperis. Nu s-a strans niciun ban sau sa se instituie vreun fond de reparatii. Mai ramane sa merg la opc sau inspectoratul de constructii. Nimeni nu isi da seama ca este apa afecteaza intreg imobilul nu doar pe cei de la 4.sunt la capatul rabdarii nu stiu ce sa mai fac. problema e ca apartamentul meu este proprietatea bancii pana il achit si cred ca ar trebui sa se implice si banca pentru ca are asigurare la el,nu?deci nu stiu cum sa mai procedez.
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
buna ziua. locuiesc intr-un apartament cu 3 camere la etajul 4/4 a unui bloc si am probleme cu acoperisul. in acelasi caz mai sunt 2 vecini de palier cu apartamente de cate 2 camere. mentionez ca pe palier mai exista o garsoniera si un apartament cu 3 camere care sunt nelocuite. cel care sta la etajul 3 sub garsoniera si cel de sub apartament au si ei infiltratii. Infiltratii sunt si la casa scarii de la 4 iar scurgerile pluviale trec prin apartamente. acoperisul l-am reparat singur in 2005 fara sa cer bani la nimeni acum s-a deteriorat pentru ca a fost "calarit" de diversi angajati de la firme de cablu sau net. au avut acces pe la alta scara sus pe acoperis. anul trecut am inaintat la asociatie cereri de reparatie pentru trei dintre locatarii etajului 4. au fost inregistrate cu numar si am primit doar eu raspuns de la presedinte dupa 2 saptamani. Citez: "Asociatia este intr-o situatie mai delicata de recuperare a sumelor lipsa din gestiunea vechii conduceri prin urmare pentru moment nu credem ca vom putea suporta reparatii capitale la acoperisul cladirii respectiv scara 4. In conformitate cu legile de functionare a asociatiilor de locatari si a normelor metodologice de aplicare a lor: - pentru a incheia un contract de servicii trebuie ca toti locatarii de la etajul superior sa fie de acord. Obligativitatea apare atunci cand e vorba de cheltuieli comune respectiv acoperisul casei scarii,guri pluviale de acces; - asociatia nu poate garanta o lucrare, nu poate participa la cautarea firmei si nu poate impune tipul de izolatie atata timp cat nu se face izolarea completa a scarii. tipul de lucrare este ales de cei interesati de lucrarea de izolare urmand sa existe o discutie comuna la sediul asociatiei pentru a gasi cea mai buna metoda pret/calitate pentru efectuarea lucrarii. Am avea o propunere pentru dumneavoastra ce implica o lucrare cu smoala,boltari de lemn,vata minerala si tabla galvanizata." cam acesta este raspunsul. bineinteles ca am avut si adunarea unde a iesit scandal cu cativa locatari mai in varsta care au impresia ca vrem sa ne facem apartamente sus pe bloc cand au auzit de pod. prefera sa dea periodic bani sa punem membrana peste membrana. un locatar mai in varsta care se crede miez ii intarata si pe altii si spune ca trebuie sa punem un rand de membrana si gata ca asa scrie in lege, sau sa-mi fac doar la mine si atat. acum avand in vedere cele relatate as dori un sfat cu ce pasi ar trebui sa urmam caci nu se mai poate sta asa. si eu si vecinul de alaturi avem copii mici si e dificil de stat cu acoperisul astfel. am vrut sa facem noi pe banii nostri dar la mine mai este o problema ca sunt cu un perete si balcon comun cu apartamentul de 3 camere care nu este locuit. daca nu se face si acolo acoperisul mi se poate infiltra iar daca se face doar la mine firma nu acorda garantie decat 1 an. acel apartament nu are decat niste smoala pe acoperis,sapa este deteriorata,iar panta este spre mine. de pe casa scarii se scurge tot la mine in pluvial. acum am vorbit din nou cu administratorul si pentru ca nu mai avem presedinte, a dat anunt in ziar, au venit firme si am primit oferte, apoi am analizat noi cei de la etajul 4 si am zis sa punem diferenta de la hidroizolatie la sarpanta si sa facem acoperisul. administratorul zice ca nu are nici o putere. majoritatea locatarilor spun ca suma este mare si ca iau ei un rand de membrana si il pun alandala pe acoperis. sunt la capatul rabdarii nu stiu ce sa mai fac. astept pana pe 13.06.2011 cand se fac cele 30 de zile termen de raspuns la cereri si apoi in functie de raspuns vreau sa caut un avocat. problema e ca apartamentul meu este proprietatea bancii pana il achit si cred ca ar trebui sa se implice si banca. deci nu stiu cum sa mai procedez.
deci eu trebuie sa merg la banca sa vad daca polita lor cuprinde asigurare contra cutremurelor,incendiilor si calamitatilor naturale? daca da, nu mai fac alta asigurare,corect?
deci poate cineva sa dea un raspuns clar si pentru mine? nu le am cu legile, ma intereseaza clar si concis, adica scurt si la obiect: daca banca mi-a facut obligatoriu asigurare in 2007 cand am achizitionat apartamentul prin credit, EU MAI PLATESC ASIGURARE OBLIGATORIE?
din ce am citit prin ziare am inteles ca cei care au locuintele achizitionate prin banca nu sunt obligati sa plateasca. deci care este realitatea nu inteleg!
cei care au locuinta cumparata prin banca mai platesc asigurarea obligatorie? din cate stiu am asigurare inclusa in rata, deci?
Răspuns la discuția asigurare obligatorie
am un credit imobiliar cu ipoteca pe apartamentul achizitionat, contractat in 2005 si refinantat in 2007. asigurarea obligatorie a locuintei a fost inclusa in rata dupa refinantare (inainte o plateam anual din mana).intrebarea este daca mai sunt obligat sa fac asigurarea aceasta noua de 20 de euro?
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
cui se poate concesiona terasa?
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
buna ziua. locuiesc intr-un apartament cu 3 camerela etajul 4/4 a unui bloc si am probleme cu acoperisul. in acelasi caz mai sunt 2 vecini de palier cu apartamente de cate 2 camere. mentionez ca pe palier mai exista o garsoniera si un apartament cu 3 camere care sunt nelocuite. cel care sta la etajul 3 sub garsoniera are si el infiltratii. Infiltratii sunt si la casa scarii de la 4 iar scurgerile pluviale trec prin apartamente. acoperisul l-am reparat singur in 2005 fara sa cer bani la nimeni acum s-a deteriorat pentru ca a fost "calarit de diversi angajati de la firme de cablu sau net. au avut acces pe la alta scara sus pe acoperis. am vorbit cu ceilalti doi vecini si am hotarat sa facem odata pentru totdeauna o sarpanta care sa tina loc de termohidroizolatie. am citit acest forum si am inaintat la asociatie cereri de reparatie eu si vecinul de alaturi. au fost inregistrate cu numar si am primit doar eu raspuns de la presedinte dupa 2 saptamani. Citez: "Asociatia este intr-o situatie mai delicata de recuperare a sumelor lipsa din gestiunea vechii conduceri prin urmare pentru moment nu credem ca vom putea suporta reparatii capitale la acoperisul cladirii respectiv scara 4.In conformitate cu legile de functionare a asociatiilor de locatari si a normelor metodologice de aplicare a lor: - pentru a incheia un contract de servicii trebuie ca toti locatarii de la etajul superior sa fie de acord.Obligativitatea apare atunci cand e vorba de cheltuieli comune respectiv acoperisul casei scarii,guri pluviale de acces; - asociatia nu poate garanta o lucrare, nu poate participa la cautarea firmei si nu poate impune tipul de izolatie atata timp cat nu se face izolarea completa a scarii. tipul de lucrare este ales de cei interesati de lucrarea de izolare urmand sa existe o discutie comuna la sediul asociatiei pentru a gasi cea mai buna metoda pret/calitate pentru efectuarea lucrarii. Am avea o propunere pentru dumneavoastra ce implica o lucrare cu smoala,boltari de lemn,vata minerala si tabla galvanizata." cam acesta este raspunsul. bineinteles ca am avut si adunarea unde a iesit scandal cu cativa locatari mai in varsta care au impresia ca vrem sa ne facem apartamente sus pe bloc cand au auzit de pod. prefera sa dea periodic bani sa punem membrana peste membrana. acum avand in vedere cele relatate as dori un sfat cu ce pasi ar trebui sa urmam caci nu se mai poate sta asa. si eu si vecinul de alaturi avem copii mici de cateva luni si e dificil de stat cu acoperisul astfel. am vrut sa facem noi pe banii nostri dar la mine mai este o problema ca sunt cu perete si balcon comun cu apartamentul de 3 camere care nu este locuit. daca nu se face si acolo acoperisul mi se poate infiltra. acel apartament nu are decat niste smoala pe acoperis,totul e deteriorat iar panta este spre mine. de pe casa scarii se scurge tot la mine in pluvial. ce sa mai fac?