avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate miron cristina

Activitate miron cristina

Buna ziua. As dori sa stiu daca cursurile de notar stagiar se frecventeaza doar la Bucuresti si daca, dupa ce finalizezi ai un loc in sistem sau trebuie sa iti cauti singur. Multumesc .
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie pentru care rog o lamurire.

Un cadru didactic solicita concediu fara plata pentru o perioada de 6 luni. Persoanei care o inlocuieste trebuie sa-i inchei contract de munca pentru perioada 17.11.2015-16.05.2016.Perioada de concediu de odihna la care are dreptul inlocuitorul o adaug in contract? Dar daca titularul revine pe post dupa 6 luni îi vom acorda concediu de odihnă sau plata concediului neefectuat si înceteaza contractul?Nu stiu daca trebuie sa inregistrez CIM cu data incetare 16.05.2015 sau data rezultata dupa adaugarea concediului de odihna la care are drept pentru aceasta perioada.
Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Am fost in concediul de crestere al copilului pentru 2 ani pana in septembrie 2014. Dupa ce am incheiat perioada nu m-am prezentat in unitatea unde am lucrat. Mi-a fost incheiat contractul individual de munca pa cale amiabila. Sunt insarcinata din nou si ar trebui sa nasc in iunie2015. Cum as putea sa beneficiez de indemnizatie si de concediul de crestere al copilului pentru al doilea copil? Trebuie sa contribui la casa de sanatate sau ce ar trebui sa fac? Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog tare mult sa-mi raspundeti in legatura cu doua probleme cu care ma confrunt.
1. Am vandut o bucata de teren unei persoane care a promis ca se ocupa de toate cheltuielile necesare vanzarii(inclusiv cadastrul) iar in momentul platii am intocmit doar un act semnat de mana fara a fi legalizat la notariat.Cumparatorul nu a facut cadastrul, in schimb a inaintat actiune in instanata prin care ma obliga sa ii recunosc dreptul de proprietate. As dori sa stiu daca dupa proces as putea fi eu obligat la plata tuturor cheltuielilor in urma vanzarii(de ex . intabulare) si care ar fi aceste cheltuieli.
2. Detin si ingrijesc de mai multi ani o bucata de teren care a fost a mamei mele dar pe care nu au existat acte .Am fost si mi s-a eliberat adeverinta de atestare fiscala, am fost inregistrat la registrul agricol, platesc impozite si as dori sa stiu care sunt pasii pentru a obtine acte de proprietate .
Va multumesc mult de tot.
Buna ziua.
Va rog sa -mi spuneti care este metodologia pentru organizarea unui concurs de secretar scoala. Trebuie sa public in ziar si sa anunt la fortele de munca?
Va multumesc.
Buna ziua.
Sunt secretar in invatamant. La data de 01.03.2011 a plecat secretara prin demisie si postul a fost blocat. Am fost angajata la aceasta data pe perioada determinata. La 17.07.2011 am incetat CIM prin intelegerea partilor si am incheiat al CIM pe post de contabila tot pe perioada determinata (contabila fiind in crestere copil). In data de 30.09.2011 am incetat CIM prin intelegerea partilor si m-am intors la secretariat si am incheiat alt CIM pe post de secretar pe perioada determinata pana la data de 31.08.2013. Ieri am primit adresa de la inspectorat in care se precizeaza ca vor debloca doar posturi care au devenit vacante in perioada 01.04.2012-31.08.2012.
Va rog sa-mi spuneti daca ar fi o posibilitate inainte de incetarea acestui CIM sa prelungesc termenul sau orice alta portita.
Va multumesc.
Discuție Partaj
Buna ziua
Am o intrebare in privinta careia va rog sa ma lamuriti.Am fost casatorit pana in anul 1992, casatorie in urma careia a rezultat un copil.Dupa divort nu am solicitat partaj.In acest moment sunt recasatorit si mai am un copil.
As dori ca partea mea din apartamentul al carui proprietar sunt si eu ,din prima casatorie sa il trec pe numele primului meu copil.Cum ar trebui sa procedez si ce cale mai usoara ar trebui sa aleg?
Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare. Incepand cu 01.03.2011 sunt angajata pe post de secretar pe perioada determinata in invatamant pana pe data de 31.08.2013.Nu inlocuiesc un titular , postul este blocat in urma plecarii persoanei care a fost inaintea mea.Sunt insarcinata si as dori sa imi spuneti daca in septembrie, cand intru in prenatal, postul meu poate fi suspendat astfel incat sa imi pot relua activitatea dupa 2 ani sau CIM va inceta la 31.08.2013(data incetarii CIM).
Daca in perioada sarcinii postul va fi deblocat eu pot participa la concurs?
Va multumesc.
Discuție Lg 63/2011
Lucrez in invatamant si am redactat decizii cu incadrarea dupa legea 63/2011 , model primit de la inspectorat, pe care deja le-am inmanat cadrelor didactice. Am auzit ca ar trebui ca aceasta decizie sa fie un act aditional la contractul de munca.Este adevarat? Va multumesc.
Buna seara.Pentru un secretar de scoala debutant cu studii medii cum se face incadrarea: adica ce salariu de incadrare , care este gradatia de salarizare si tot ce decurge din asta.Mentionez ca vechimea in munca este de 8 ani si 8 luni.Dar daca angajarea este facuta pentru studii superioare?Va multumesc.