avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate kmy_alexa

Activitate kmy_alexa

Buna ziua,

Am si eu o problema. In dec 2011 nu am mai putut plati 2 facturi , in valoare totala de 600 lei. Am ramas fara loc de munca, apoi m-am angajat pe un salariu mai mic...in fine. Saptamana trecuta am primit de la firma o scrisoare prin care imi solicitau sa achit suma de 2400 lei, care reprezinta:
600 lei datoria + 600 lei penalitati de intarziere +1200 lei taxa de recuperare. Am sunat si am discutat cu un domn care mi-a spus ca pot plati esalonat. Cu toate astea, mi se pare exagerat de mult sa platesc de 4 ori suma. Ce pot face in acest caz? Acea taxa de recuperare mi se pare abuziva. Ce ma sfatuiti?
Multumesc, Camelia


Va multumesc pentru raspuns! Cheltuielile pentru actiunea in instanta cine le suporta?
Buna ziua!

As dori sa aflu si eu cateva informatii despre compensarea orelor din week-end.
Lucrez la o firma 40 de ore saptamanal si in week-end in mod normal avem liber, dar au existat luni in care 1 sau 2 week-enduri le lucram in delegatie, in afara Bucurestiului si ni se dadea doar diurna (32.5 lei/zi), promitandu-ne ca ni se vor da si zile libere. Apoi ni s-a spus ca nu ni se vor mai da nici zile libere nici bani. E legal asa ceva? Am semnat de fiecare data ca am luat bani pentru diurna, dar niciodata pentru sporul efectiv de week-end.
Cum ne putem recupera acele zile sau acel spor?
Va multumesc!
Buna seara!
Eu am o situatie mai altfel decat cele mentionate. Am un PFA si din martie sunt in somaj. Am declarat la venit estimat net o suma mica de 250 ron. Pana acum, nu am incasat nimic ...decat somajul. Ar trebui sa depun declaratiile cu suma 0?
Ma poate ajuta cineva? Multumesc mult!
Răspuns la discuția restructurare post
Va multumesc frumos pentru raspuns! Deci prima data ar trebui sa apelez la ITM cu o cerere ?
Răspuns la discuția restructurare post
Buna seara!
Am si eu o problema cu restructurarea postului. In data de 12 nov am fost pusa sa aleg intre a-mi da demisia si a se restructura postul, iar pe data de 13 am ales a doua varianta. M-au obligat sa semnez o notificare cu data de 16 oct, adica pe data de 13 nov a fost ultima mea zi de munca, deci au facut fals in acte. Daca nu semnam, imi desfaceau CM pe motiv disciplinar, asa ca a trebuit sa semnez. Mi-au dat toate actele necesare pt somaj si acum mi-au zis sa vin la sediu sa semnez pentru salariul compensator, cum ca l-as fi primit. Dar cum pot semna pentru ceva ce n-am primit? Cum pot face asadar sa-mi primesc acest salariu compensator? Cui ma pot adresa? Va multumesc !
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
Buna ziua,

Am si eu o problema. Lucrea intr-o firma particulara si ieri mi s-a spus ca am doua variante: ori imi dau demisia, ori restructureaza postul. Le-am spus astazi ca accept a doua varianta cu precizarea ca vreau 10 salarii compensatorii si mi s-a raspuns ca e problema mea ce vreau eu. Ce pot face in situatia asta? Stiu ca in CCMUNN este notat faptul ca "angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite" Multumesc!