Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie la furnizor telefonie preluata de o firma de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie la furnizor telefonie preluata de o firma de recuperari creante

Buna ziua,

Am si eu o problema. In dec 2011 nu am mai putut plati 2 facturi , in valoare totala de 600 lei. Am ramas fara loc de munca, apoi m-am angajat pe un salariu mai mic...in fine. Saptamana trecuta am primit de la firma o scrisoare prin care imi solicitau sa achit suma de 2400 lei, care reprezinta:
600 lei datoria + 600 lei penalitati de intarziere +1200 lei taxa de recuperare. Am sunat si am discutat cu un domn care mi-a spus ca pot plati esalonat. Cu toate astea, mi se pare exagerat de mult sa platesc de 4 ori suma. Ce pot face in acest caz? Acea taxa de recuperare mi se pare abuziva. Ce ma sfatuiti?
Multumesc, Camelia

gi-jane2, moderator