avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate danik28

Activitate danik28

Discuție demisie
sunt angajata la un birou notarial (secretara), intentionez sa-mi dau demisia incepand cu data de 01 septembrie, intrucat voi pleca din tara impreuna cu sotul meu si as vrea sa stiu ce termen legal trebuie sa respect (daca exista vreunul), respectiv preaviz (mentionez ca nu am functie de conducere, nu am gestiune etc.)
va rog foarte mult sa-mi spuneti daca s-a aprobat vreo noua prevedere legala (care sa se aplice de la 01.01.2010) privind taxa de prima inmatriculare pentru anul viitor, daca a fost promulgata legea care transforma taxa intr-un impozit pe poluare, cum s-a vehiculat la un moment dat. multumesc mult
instanta va chema si pe cumparatorii masinii ca parte in proces? pot ei impiedica anularea actului? voi fi obligata la plata unor despagubiri? mentionez ca am vrut sa le returnez ratele platite pana acum si alte cheltueli aferente masinii, dar au refuzat
prezumtia mandatului tacit pana la proba contrarie, nu? stiu ca nu era nevoie de acordul sotului meu pentru a instraina masina, dar ma pot folosi de incalcarea art.35 alin.1 din codul familiei pentru a cere (si obtine) anularea contractului de vanzare cumparare? cum se deruleaza o astfel de actiune? multumesc!!
multumesc pentru raspunsul prompt, sper sa gasesc un avocat care sa duca la bun sfarsit demersurile mele !! ce sanse de reusita are aceasta actiune (mai exact, cam cum se desfasoara o astfel de actiune)? as vrea sa mai stiu daca vor fi chemati si cumparatorii masinii si daca instanta ma va obliga sa-i despagubesc in urma acestei actiuni sau vor trebui sa intenteze ei actiune impotriva mea pentru obtinerea despagubirilor. multumesc anticipat!!!
in luna aprilie am incheiat un contract de vanzare cumparare pentru un autoturism, contract autentificat la un birou notarial. in ce conditii pot obtine rezolutiunea acestui contract avand in vedere ca acesta cuprinde urmatoarele elemente:
1. pretul urmeaza a se incasa in rate, in baza unui grafic anexat la contract, pe o perioada de 8 ani, fiind inclus in contract un pact comisoriu expres de gradul IV;
2. dreptul de proprietate de va transfera la data achitarii integrale a pretului (a fost predata doar posesia masinii)
3. masina a fost dobandita in timpul casatoriei, dar sotul meu nu a semnat contractul si nici nu am avut acordul sau verbal pentru vanzarea masinii
4. masina a fost achizitionata prin credit bancar, fiind gajata (si la data vanzarii, si in prezent) in favoarea bancii, garantie inscrisa la Arhiva Electronica (pe contract nu exista nici un fel de mentiune vizavi de acest fapt, dar cumparatorii aveau constinta de gaj, graficul de plata al pretului fiind de fapt graficul de plata al ratelor mele la banca)
5. pe talonul masinii, cartea de identitate, rolul fiscal eu figurez ca proprietar
Vreau sa stiu ce pot face pentru a obtine rezolutiunea contractului, pot invoca vicii ascunse (gajul la banca), poate sotul meu cere anularea actului pentru ca nu am avut acordul lui la instrainare? Doresc acest lucru pentru ca am banuieli ca cei care detin acum masina o folosesc in scopuri "necurate", in plus s-au deteriorat serios si iremediabil relatiile dintre noi. M-am oferit sa le achit contravaloarea ratelor platite de ei pana in prezent, plus alte cheltuieli (asigurare, rovigneta...), dar nu au fost de acord. Va rog dati-mi o solutie! Multumesc