Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

sunt angajata la un birou notarial (secretara), intentionez sa-mi dau demisia incepand cu data de 01 septembrie, intrucat voi pleca din tara impreuna cu sotul meu si as vrea sa stiu ce termen legal trebuie sa respect (daca exista vreunul), respectiv preaviz (mentionez ca nu am functie de conducere, nu am gestiune etc.)
Termenul de preaviz este inscris in contractul individual de munca si este, de obicei, de 15 zile calendaristice.
Incearca varianta cu acordul partilor ! Demisia este un act unilateral de aducere la cunostinta deci nu soliciti demisia si nici nu se motiveaza :
D-la Director,
Subsemnata....., angajata....., va aduc la cunostinta demisia mea in baza art. 55 lit b incepand cu data de (poate fi si data de ex. maine) sau cand te hotarasti!
In cazul in care demisionezi cu preaviz de 15 zile nu lua in calcul sambetele si duminicile si vezi ca ar trebui sa faci deja demisia cu data de maine!
Multa bafta!
floare de gheata a scris:

Incearca varianta cu acordul partilor ! Demisia este un act unilateral de aducere la cunostinta deci nu soliciti demisia si nici nu se motiveaza :
D-la Director,
Subsemnata....., angajata....., va aduc la cunostinta demisia mea in baza art. 55 lit b incepand cu data de (poate fi si data de ex. maine) sau cand te hotarasti!
In cazul in care demisionezi cu preaviz de 15 zile nu lua in calcul sambetele si duminicile si vezi ca ar trebui sa faci deja demisia cu data de maine!
Multa bafta!

Calculul termenului in cazul demisiei se face pe zile calendaristie.
In cazul preavizului pentru concediere se face pe zile lucratoare.

Pentru eliminarea oricarui dubiu, verificati contractul de munca.
1. Art.55b din Codul muncii inseamna incetarea CIM cu acordul partilor, la o data de comun acord (asat NU este DEMISIE!).

2. Demisia este incetarea CIM cu art.79 din Codul muncii:
Art. 79. - (1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

3. Un model de notificare a demisiei:

Catre,
S.C. __________________

Domnule Administrator,

Subsemnatul(a) ________angajat(a) in functia/meseria __________la ________________ , prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 (1) din Codul muncii
Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de ______ , iar cu data de ________ inceteaza activitatea mea la S.C. _________________ .
Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!
Data _________________ Semnatura __________

danik28 a scris:

sunt angajata la un birou notarial (secretara), intentionez sa-mi dau demisia incepand cu data de 01 septembrie, intrucat voi pleca din tara impreuna cu sotul meu si as vrea sa stiu ce termen legal trebuie sa respect (daca exista vreunul), respectiv preaviz (mentionez ca nu am functie de conducere, nu am gestiune etc.)

Solicitati cel mai bine incetarea c.i.m. cu acordul partilor in baza art.55 lit.b C.mun. ... in acest caz, nu se acorda preaviz.

In cazul demisiei, termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.