avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate micky81bv

Activitate micky81bv

buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
-in trim 1 am sponsorizare 4000 ron, iar suma din sponsorizare ce o pot deduce este 500 ron ( cea mai mica dintre 20% impozit profit si 3 la mie din CA)
-in trim 2 sum dedusa este de 600, calculata dupa aceleasi criterii. Acum, in trim 2 scad 600 din impozit pe profit sau din 600 scad cei 500 scazuti deja in trim 1 si tin cont doar de 100?eu am scazut doar 100, dar nu mai sunt sigura ca am procedat corect
-in decl 101 ce duma se trece la dedducere?
mentionez ca fac calculul impozitului cumulat de la inceputul anului
buna ziua
am achizitionat o instalatie gpl pe un autoturism pentru care exista un contract de comodat pe firma si o factura pe firma pt gpl
intrucat nu pot folosi contul 603 intrucat masina nu este proprietatea firmei ce nota contabila pot folosi?
exceptie comis voiajor <cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectua te de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda>

deci se da bon daca se face livrare de bunuri la domiciliu de catre magazin prin comis voiajor
pe baza de comanda
Răspuns la discuția Descarcare gestiune
sa fiu mai explicita
eu stiu ca descarcarea de gestiune se poate face dupa 2 formule:
1. cea cu rulaje cumulate pe care o folosesc eu : k=tsc378/tsd371-tsc 4428
2.doar pe valorile din luna, fara sa tinem cont de rulaje cumulate K = (Si 378 + Rc 378) / [ (Si 371 - Si 4428) + (Rd 371 - Rc 4428)

sigur ca indiferent de formula, descarcarea lui k se face lunar

dupa parerea mea e mai corect de calculat un K pe per cumulata, pt ca nu esti sigur ca in luna in care ai avut adaos 0% ai si vandut toata marfa si nu ai mai vandut si din marfa din luni anterioare pe care aveai totusi adaos, dar fiecare face cum considera

problema nu apare la calcularea lui k, ce-mi iese 28.6%

descarcarea de gestiune apare cam asa:
% =371 28960.22
607 8400.87
378 14954.15
4428 5605.2

e normal sa fie 378>607?

precizez ca in luna am avut o factura de intrare cu o valoare destul de mare 21000 fara tva, dar dupa ce am facut nir adaosul este de peste 100%

chiar nu ma poate ajuta nimeni din cei ce calculeaza tot cu rulaje cumulate?
Răspuns la discuția Descarcare gestiune
la formula k am folosit rulajele cumulate de la inceputul anului: sold initial+rulaj cumulat din an
exceptie:

i) comertul cu amanuntul prin comis -voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectua te de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;

daca primiti banii in plic trebuie sa scoateti bon fiscal ca sa inchideti factura cu bonul
noi puneam in plic si factura si bonul fiscal si le trimiteam la client
acum lucram cu cont colector, banii intra in banca si emitem doar factura
buna ziua
tin o gestiune global-valorica si ma confrunt cu o problema
decarcarea de getiune o fac cumulat de la inceputul anului: k=tsc378/tsd371-tsc4428
k*ts707-tsd378=378lunar
707lunar-378lunar=607luna

adaosul lunar mediu este de 24%
problema e ca luna aceasta am o factura de achizitie in valoare de 21000 fara tva, la care am adaos de peste 100%
in aceste conditii la descarcarea de gestiune imi apare 378 mult mai mare decat 607 (607= 8400, 378=14954)
este corect? nu mi s-a mai intamplat niciodata ca 607 sa fie mai mic decat 378, dar nici nu am avut adaos asa mare

am incercat sa adun manual preturile de cumparare la marfa vanduta in luna dar asa imi iese o suma mult mai mare la 607 -probabil nu trebuie sa tin cont de asta

va rog sa ma ajutati ca ma chinui sa-i dau de cap de cateva zile
Răspuns la discuția amortizare container firma
multumim tuturor pt raspunsuri.o zi frumoasa !
Răspuns la discuția amortizare container firma
atunci voi face
% 404 19840
212 16000
4426 3840

si voi face amortizare de luna viitoare

va rog sa ma corectati daca gresesc