avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate marina54

Activitate marina54

Buna ziua,
Care sunt codurile CAEN, pentru consultanta, management, ca sa treaca obilgatoriu la impozit pe profit in conditiile in care acestea au ponderea de 100% di CA
Ce autorizatii si avize sunt necesare pentru cultivarea si comercializarea produselor agricole(porumb orz ovaz etc) in cazul unui SRL?
Am o firma care are 3 salariati si doreste sa suspende activitate firmei cat mai repede.Care este procedura de incetare C.I.M. in conditiile in care am si o salariata in concediu medical pe cod 08?Cu ce articol din codul muncii desfac contractele?Firma este obligata sa tina salariatii in preaviz?
Buna ziua,
Am o firma care produce si distribuie sandwich-uri, salate de tot felul la diverse magazine.M-ar interesa sa stiu daca de la 01.06.2015 eu trebuie sa vand aceste produse cu cota TVA de 9% avand in vedere ca toate produsele care imi intra in producerea lor le achizitionez cu cota 9%
Va multumesc anticipat!
Pj cu sediul in Romania si punct de lucru in Germania (cu contabilitate proprie) inafara de a declara cheltuielile si veniturile obtinute la acest punct de lucru in situatiile financiare anuale are obligatia declararii facturilor emise pe teritoriul Germaniei in declaratia 390 sau de a trece aceste venituri in decontul de TVA?