avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate ciubotariualin

Activitate ciubotariualin

Buna ziua,

Sunt PFA, cu norma de venit, platitor de TVA (tin "contabilitatea" singur). Am primit o instiintare de control fiscal si, in timp ce-mi revizuiam actele, am descoperit ca am uitat sa adaug 2 facturi la declaratiile de TVA, pentru anul trecut. Ce pot face in acest caz? Si mai ales ce sanctiuni voi primi?

Multumesc mult,
Alin Ciubotariu
Răspuns la discuția Plata cas pentru pfa
Din cate am inteles, nu este chiar asa. Legea 263/2010 spune ceva de genul:

(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

...

IV.persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;




Deci, trebuie verificat an cu an daca veniturile sunt sau nu echivalente cu de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ... eu cel putin asta am inteles. Daca nu este asa, atunci cineva mai luminat ... sa ne ilumineze :)
Am inteles. Este ciudat, asa mi-au spus cei de la casa de pensii. O sa ma duc peste ei iarasi zilele viitoare. Aveti idee daca pot sa fac contractul cu casa de pensii in Bucuresti, avand buletinul in alt judet, dar viza de flotant in capitala (resedinta)?
Buna ziua,

Am o intrebari referitoare la "contributii de pensii" in ultimii 6 ani nu am platit deloc contributiile la pensie. As dori ca de la inceputul acestui an sa incep sa cotizez, dar am inteles ca trebuie sa platesc retroactiv ultimii 5 ani. Esti stipulat undeva acest lucru, in codul fiscal?

Merci.
Buna ziua,

As avea cateva intrebari, poate cineva s-a intalnit cu acest caz. Sunt PFA norma venit, platitor TVA.

1. Se poate deduce TVAul in acest caz? Daca da, ce fel de TVA? Leasing: avans, rate, valoare reziduala? Diverse achizitii (calculatoar, laptop, telefon, etc)?

2. Am vazut ca sunt 2 declaratii de depus: 394 si 300. Mai este si altceva?

3. Daca facturez in afara Romaniei, intracomunitar, trebuie depusa vreo declaratie?

Va multumesc mult pentru ajutor.
Buna seara. Pana la urma PFAul care sunt si angajati cu CM full time, platesc CAS sau nu? Ai inteles cineva? :)
Un pic off-topic: daca am un PFA in Dambovita si e suspendat, pot crea unul si in Bucuresti, pe alt cod CAEN? Are cineva idee?
@tyrex: Ce acte ti-au trebuit pentru schimbare? Merci
Incredibil...cum se schimba totul de la o zi la alta in aceasta tara. Nu-mi vine sa cred.
Răspuns la discuția OFF-SHORE
Multumesc mult pentru lamuriri.