avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate pmkarmen

Activitate pmkarmen

Imi puteti spune ce inseamna mai exact urmatorul paragraf:

" Cei 5% din retinerea de garantie vor fi eliberati intr-un termen de 1 an dupa terminarea operatiunii, daca nu apare niciun defect in cursul anului.Aceasta garantie poate fi cautionata de catre subantreprenor daca acesta o doreste, dupa livrarea operatiunii"
Este vb de o garantie care trebuie incasata dupa un an.Aceasta garantie subantreprenorul o poate cesiona?


Multumesc frumos!

buna ziua,
nu stiu prea mult drept insa lucrez oarecumva in domeniu si mai mult de atat sotul meu a decedat de curand si a avut un credit pe pers fizica.
ptr acesta am fost la banca cu certif deces si am completat o cerere .
Important este sa stiti ce persoane au mai participat cu venituri in cazul creditului.daca mama, spre exemplu, are un credit pe numele ei, a participat singura cu venit, nu exista garantii(bunuri mobbile si imobile care sa le puna ipoteca) si decedeaza(dne fereste) atunci creditul pe baza cererii depuse la banca si a certif de deces nu mai trebuie achitat pe baza asigurarii de viata care este la dosarul de credit.Trebuie sa mergeti acasa, sa va uitati in actele de la banca sa vedeti daca are asigurare de viata(dupa cum am spus..putine banci nu fac asig de viata insa exista si banci care nu fac asig de viata la credit), sa stiti daca a mai participar cineva cu venituri , ce garantii sunt puse(spre ex masina)(atunci trebuie sa stiti daca este credit special ptr masina sau nevoi pers) etc.
buna ziua,

In cazul in care decedeaza titularul creditului iar dvs nu ati semnat ca si codebitor sau girant, trebuie sa mergeti la banca sa anuntati decesul titularului cu certificatul de deces , contractul de credit.Se completeaza o cerere la banca si creditul va fi preluat iar dvs nu aveti nici o raspundere.Sunt cateva banci(f putine la numar) care nu fac asigurari de viata in cazul unui credit.Uitati-va in documentele de la banca care s-au dat la acordarea creditului si in proportie de 70% exista si o asig de viata.
Stiti cumva daca dupa o anumita perioada de timp sau dupa cat timp se prescriu datoriile catre Trezorerie si in ce conditii?
O baza juridica in care se specifica acest lucru?
Multumesc mult!
Buna,
am o mare problema..Sotul meu a decedat in urma unui accident rutier in 2 noiembrie , accident prin care soferul unui tir a intrat pe contrasens pe banda pe care el mergea regulamentar si la izvit cu lataralul tirului frontal.In accident au fost 10 victime cu rani grave si usoare si un decedat(sotul meu).S-a deschis dosar penal si este cercetat penal pt ucidere din culpa.Problema este daca pot deschide dosar pe RCA-ul soferului de tir ptr deces si ptr daune morale.Ce puteti sa imi spuneti in astfel de cazuri cat a fost suma despagubita pe partea civile, dosarul pt deces se rezolva mai repede decat pe civil?Pentru dauna pe despagubiri parte civila exista o suma maxima, se da dauna dupa solutionarea dosarului penal, sau pe penal se da vreo despagubire?care ar fi etapele ce trebuie sa le urmez intr-o astfel de situatie?
Multumesc frumos!