Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire rca

Buna,
am o mare problema..Sotul meu a decedat in urma unui accident rutier in 2 noiembrie , accident prin care soferul unui tir a intrat pe contrasens pe banda pe care el mergea regulamentar si la izvit cu lataralul tirului frontal.In accident au fost 10 victime cu rani grave si usoare si un decedat(sotul meu).S-a deschis dosar penal si este cercetat penal pt ucidere din culpa.Problema este daca pot deschide dosar pe RCA-ul soferului de tir ptr deces si ptr daune morale.Ce puteti sa imi spuneti in astfel de cazuri cat a fost suma despagubita pe partea civile, dosarul pt deces se rezolva mai repede decat pe civil?Pentru dauna pe despagubiri parte civila exista o suma maxima, se da dauna dupa solutionarea dosarului penal, sau pe penal se da vreo despagubire?care ar fi etapele ce trebuie sa le urmez intr-o astfel de situatie?
Multumesc frumos!
In lege exista o suma maxima care se acorda in astfel de cazuri, insa acea suma e stabilita generic , nu inseamna ca se acorda imediat, in fiecare caz in parte.
Aveti doua posibilitati:1. sa cereti ide la asigurator sa vi se faca o oferta de despagubire, pe cale amiabila , daca aveti nevoie urgentaq de bani, insa suma nu va fi f. mare;
2. sa va constituiti parte civila in dosarul penal aflat in faza cercetarilor, fara a solicita deocamdata nici o suma, urmand ca, atunci cand dosarul va fi inaintat la instanta, sa cuantificati daunele.
E bine sa aveti un avocat specializat pe astfel de cazuri, pentru ca e important cum se formuleaza cererea si cum se sustine cauza dvs. pentru a obtine despagubirile cer vi se cuvin.