avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate herea56

Activitate herea56

Răspuns la discuția abuz in serviciu?
Nu este inclus in pachetul salarial. Este masina institutiei si se foloseste in interesul acesteia. Se deplaseaza in interes de serviciu atat primarul cat si ceilalti functionari din primarie, cu aceasta masina. Precizez, ca in acest sens, exista un regulament aprobat prin HCL. Stiu ce spun, cand postez acest aspect pe forum.
Aveti dreptate d-le Calinescu,am intreprins asemenea demersuri,am constatat grave incalcari ale legii si ale bunului simt. Am constatat ca pentru intocmirea unui SF ce contine 12 pagini(asa este) s-au platit aproape 4 miliarde lei vechi, in nov.2008,SF ce nu are nici o finalitate. Am sesizat Parchetul de pe langa judecatorie,si ce credeti; NUP. Doar suntem in Romania nu? aici orice e posibil. De data asta intentionam sa sesizam IGPR-ul.care are in structura sa servicii specializate de combatere a fraudelor.....poate, poate iese ceva,ca magaria se vede de la o posta.
Nu-i problema de pretul xerocopiilor,dar este in interesul CL sa ne formam o parere despre felul in care s-a incheiat respectivul contract,pt. ca exista suspiciuni privind licitatia propriu zisa si adjudecarea lucrarii.Ca si CL nu mi se pare firesc sa se plateasca aceste copii.
In calitate de consilier local si presedinte al comisiei economice, am solicitat xerocopii, de pe un contract incheiat intre primarie si un prestator de servicii, pt. a-l analiza in cadrul comisiei. Primarul,imi raspunde ca trebuie sa achit contravaloarea copiilor, conform art 9 al.1 din L 544/2001.Consider ca nu este normal. Ce parere aveti?
Răspuns la discuția abuz in serviciu?
Corect .Nu are nici o legatura cu amanta. La un control efectuat,in urma sesizarii noastre,de catre un trimis al prefecturii, ni s-a comunicat ca, demnitarul, s-a incadrat in cota de benzina alocata. Nu s-a facut nici o referire,in raspunsul dat,la aspectele sesizate.Va multumesc pt.faptul ca v-ati exprimat punctul dvs. de vedere.
Seful administratiei locale foloseste autoturismul unitatii a-dtiv teritoriale in zilele de sambata si duminica in interes personal,fiind vazut la peste 50 km distanta de localitate,cu amanta sau aprovizionanduse la magazinele din oras.Ce institutie este abilitata sa aplice legea,pentru a curma acest abuz.
Răspuns la discuția sponsorizare
La solicitarea mea,in scris,nu am primit decat un raspuns verbal: ca nu e treaba mea in ce fel s-au cheltuit banii din sponsorizari,deoarece el, prin metode numai de el stiute a strans aceste sume (este vorba de primar) Consider un abuz din partea primarului,asupra acestui aspect,cred,trebuie sesizat parchetul.
Discuție sponsorizare
Cu ocazia sarbatoririi zilelor localitatii,s-au primit sume de bani, cu titlu de sponsorizare din partea mai multor agenti economici.Era normal ca aceste sume sa fie inregistrate in contabilitatea primariei?
Discuție mita electorala
Ce fel de bunuri sunt considerate, drept mita electorala,avand in vedere decizia BEC nr 38 din 21-04-2008.Va multumesc.