avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate STAN GABRIELA

Activitate STAN GABRIELA

Discuție paguba banca
In 2008 am facut o refinantare, cand am descoperit ca pe cardul de salariu era o descoperire mai mare decat stiam. Binenteles ca banii nu erau in cont ci doar figurau ca descoperire de la 1700 la 3900. Am cerut explicatii bancii si am cerut sa vad cererea prin care s-a aprobat acea marire. Mi s-a aratat o cerere pe numele meu dar nu era semnatura mea. Atunci reprezentantul bancii a zis ca o sa faca cercetari si o sa-mi fie comunicate rezultatele.De atunci au trecut mai bine de 3 ani si ma tot amana ca nu stiu cei din provincie si ca asteapta un raspuns de la Bucuresti. Tinand cont ca a trecut atata timp mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii? Eu am acoperit suma respectiva deoarece nu-mi aproba banca refinantarea.Ce pasi ar trebui sa urmez ca sa reusesc sa-mi recuperez pierderea.Daca era banca in aceasta situatie ce masura putea sa ia?
Discuție stent
doresc sa stiu daca operatia de montare stent este decontata de casa de sanatate
unde se depune dosarul pt. aceste cursuri caci as dori si eu sa le fac?
Daca am dat in judecata casa de pensii Ialomita si am castigat pt. a imi da o adeverinta cu anii lucrati in acest judet( mentionez ca domiciliez in jud. Caras-Severin) si nu au vrut sa-mi elibereze aceasta adeverinta, ce pasi trebuie sa urmez pt. a intra in posesia ei. Care sunt caile legale sa imi trimeata acea adeverinta la domiciliu.
Pot sa iau somaj dupa ce am fost in somaj in perioada 16 sept. 2009-15 sept. 2010, am lucrat cu cim din 22.10.2010 pana in aceasta luna cand sunt in preaviz? Daca nu, pot sa am un cim cu 10 ore pe luna timp de 4 luni si apoi sa-mi depun actele de somaj?
Discuție cim
Pot sa inchei un contract de munca de 10 ore lucrate pe luna? Pot beneficia de CCC dupa 9 luni? Stiu ca trebuie sa fie 12 luni cu venituri supuse impozitarii dar cu noile legi cine mai stie.
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
S-a rezolvat problema printr-o sesizare la ITM. Au avut control si azi m-au chemat si mi-au dat banii ce mi se cuveneau fara nici un pic de comentarii. In tara asta nu se rezolva nimic fara reclamatii. Cei ce au astfel de probleme pot face la fel daca amiabil nu se poate.
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
Nu stiu dar in evidenta ITM figurez cu cim desfacut. Nu a putut persoana de acolo da imi spuna pe ce motiv.
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
Nu mai sunt sanse sa ma pot intelege amiabil cu angajatorul caci pe data de 5.05.2011 mi-a desfacut cim. Figurez la ITM cu cim desfacut .Am facut o sesizare la ITM in care am explicat ca nu mi s-a acordat preaviz si nici plata co 2010 si 2011. Au zis ca o sa primesc un raspuns in 30 zile. Acum cred ca nu am alta solutie decat sa astept un raspuns de la ITM.
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
Daca angajatorul vrea sa-mi desfaca cim din vina mea pe motiv ca lucrand la un magazin de legume fructe am ales marfa clientilor o poate face? Intai a vrut sa ma forteze sa-mi dau eu demisia, dar am refuzat si atunci mi-a zis ca-mi desface cim din vina mea.Nu trebuie sa aiba motive solide si dovezi sa faca asta? Ce ma sfatuiti sa fac si unde ma indruma-ti sa merg sa pot sa nu fiu pacalita? Acum chiar ma astept sa zica ca am iesit lipsa la inventar cu toate ca eram 2 persoane si nu se preda de la una la alta, dar pot sa ma astept la orice. Si mai vreau sa stiu in situatia in care imi desface cim din motive imputabile mie chiar si inventate ce articol din codul muncii este si daca mai pot beneficia de preaviz.