avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate DAYANA_Only

Activitate DAYANA_Only

Va multumesc!
buna ziua! nu stiu cum pot sterge un subiect propus de mine! astept raspuns si va multumesc!
Răspuns la discuția Prescriptie CASCO
Revin cu o intrebare la ceea ce mi-ati raspuns: si daca raspunsul politiei nu ar fi fost unul dintre cele mentionate de dvs, sa inteleg ca nu ar mai fi fost obligat la plata, sau ce anume ati vrut sa spuneti? Astept noi vesti si va multumesc pentru implicare! Dar oricum... adresa politei era relevanta pt asigurator pt a sti daca isi va recupera pe viitor banii de la asiguratorul Rca, exact cum ati mentionat si dvs, insa... pana una alta obligatia de despagubire pe casco de ce ar depinde de acest raspuns? aici nu vad legatura... pt ca si daca va avea cale de regres mai departe si daca nu, tot trebuia sa achite despabubirea catre asigurat. Multumesc
Răspuns la discuția Prescriptie CASCO
Dar nu vad cum cererea de despagubire ar putea suspenda cursul prescriptiei..., pentru ca cererea a fost facuta exact acum 2 ani..
Ma gandesc poate la aliniatele 5 si 6 ale art. 2535 Cod Civil, eventual sa meraga pe instanta si sa solicite repunerea in termen conform articolului enuntat:
Prescriptia nu incepe sa curga, iar, daca a inceput sa curga, ea se suspenda:
5. cat timp debitorul, in mod deliberat, ascunde creditorului existenta datoriei sau exigibilitatea acesteia;
6. pe intreaga durata a negocierilor purtate in scopul rezolvarii pe cale amiabila a neintelegerilor dintre parti, insa numai daca acestea au fost tinute in ultimele 6 luni inainte de expirarea termenului de prescriptie;

Un caz de intrerupere nu pot lua in calcul intrucat asiguratul nu a inaintat cerere de chemare in judecata....ar ramane ideea de suspendare...pentru ca s-au mai purtat discutii in ultimele 6 luni. Are deci vreo sansa asiguratul daca inainteaza acum o cerere in judecata? Multumesc!
Buna ziua! Am nevoie de o confirmare intr-o speta pe care v-o expun in cele de mai jos:
D.P. sofer si utilizator al masinii X- achizitionata in leasing are un accident care se soldeaza cu decesul partii cu care a intrat in coliziune.
Masina lui D.P. este clasata ca dauna totala. D.P. are polita CASCO la Asigurator Y. D.P. avizeaza dauna si Y Asigurator raspunde ca nu poate plati despagubirea pentru ca asteapta raspuns de la Politie- s-a deschis dosar penal (cu siguranta urmasii victimei solicita daune morale insa aici intervine raspunderea Asiguratorului RCA, nu vad legatura cu Asiguratorul CASCO). Procesul penal influenteaza, conditioneaza in vreun fel raspunderea asiguratorului pe CASCO? Rezultatul , sentinta instantei ar putea conditiona Asiguratorul RCA, pentru a sti daca ii incumba vina asiguratului sau, astfel incat sa stie daca e cazul sa plateasca pentru el sau nu. Insa la CASCO, te asiguri tocmai si pt cazurile in care esti tu cel vinovat. Deci independent de cele decise de instanta, de culpa stabilita Asiguratorul CASCO trebuie sa te despagubeasca. Ideea e ca la acel moment, acum doi ani, Y a motivat ca asteapta raspunsul politiei si acum dupa 2 ani, evident, spune ca a intervenit prescriptia , a clasat doarul, pentru ca nu mai poate fi obligat pe despagubiri. E adevarat, prescriptia in raportul dintre asiguratul casco si asigurator este de 2 ani. Daca in cei 2 ani asiguratul nu a intreprins nici un demers in instanta, pentru a-si recupera dauna, el nu mai are dreptul dupa doi ani. Insa ma puteti lamuri daca primul raspuns al Y Asigurator, avea vreo legatura cu realitatea sau era asa cum cred, doar o tergiversare, care pana la urma a dus la efectul scontat: asiguratul si firma de leasing (proprietar) au stat calme, pana a trecut termenul in care puteau face ceva....Astept pareri si va multumesc!
Buna ziua,
M-ar interesa cateva trimiteri legislative ce mi-ar putea veni in ajutor pentru a formula o actiune civila in instanta impotriva operatorului de telefonie mobila, care ma invadeaza zilnici cu mesaje (cu siguranta aceasta problema creeaza neplaceri multor abonati), in special mesaje oferind posibilitatea unui castig in cazul in care trimit un sms la nr. x, sms taxabil la cativa euro.
Evident ca nu imi doresc sa particip la aceste concursuri si nu exista tentatia de a trimite mesajele solicitate la nr-ul respectiv, insa mai mult decat atat, am contactat operatorul, rugand sa insereze in sistem faptul ca optez sa nu imi mai fie transmise aceste mesaje. Mi s-a raspuns telefonic ca au luat la cunostinta si au mentionat in sistem doleanta mea, insa chiar a doua zi, am primit acelasi numar deranjant de mesaje. Am revenit cu apel catre operator, de data aceasta raspunzandu-mi un alt reprezentant care mi-a comunicat ca aceasta este politica lor de a transmite diverse informari catre abonati.
Am sa consult si contractul de abonament, insa nu consider ca e dreptul lor sa ma agaseze zilnic si sa imi creeze disconfortul primirii atator mesaje inutile.
Rog cateva trimiteri la legislatia aferenta in vigoare, cu privire la acest subiect, astfel incat sa ma pot orienta si sa imi formulez o intemeiere in drept a actiunii.

V-as fi recunoscatoare pentru un raspuns. Va multumesc!
Pt eugen 82: se poate majora capitalul prin aducerea unui aport de 70 % de catre asociatul care intra in societate, fara sa intervina obligatia de publicare pe 30 zile in M.Of. pt opozabilitate? Tocmai asta vreau si eu, sa aduc un asociat nou in societate, care sa detina mai mult sau egal cu 50 %, dar sa gasesc varianta cat mai scurta si ma gandeam tot la majorare. Dar vreau sa stiu sigur. Multumesc mult!
S a omis sa vi se spuna de inca un document necesar noului administrator: declaratia privind datoriile
Va multumesc! Cat despre corespondenta intre articole, da...era pt studiu ...
Nu va inteleg. Adica atata vreme cat vechile articole au fost modificate si numerotarea nu mai corespunde, adica in timp ce de ex. 962 a devenit 1226, 969 este 1270, 977 a devenit 1266, etc, dvs spuneti ca 1169 a ramas valabil potrivit vechiului cod si in noul cod nu-l gasim regementat??? Multumesc