Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Corespondenta art. 1169 in noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Corespondenta art. 1169 in noul cod civil

In primul rand doresc sa urez la multi ani tuturor si mii de urari de bine pentru toti cititorii acestui site /forum.!
In al doilea rand doresc sa gasesc un raspuns in gasirea articolului coresondent vechiului 1169, care reglementeaza sarcina probatiunii. Conform vechiului cod art. 1169 stipula ca :"Cel ce face o propunere înaintea judecăţii trebuie să o dovedească." Noul cod ce aduce raportat la acest aspect?
Din cate cunosc, reclamantului intr-un proces civil ii revine sarcina de a dovedi existenta obligatiei paratului, urmand ca acesta sa faca dovada executarii acesteia. Astfel, se poate ajunge la concluzia ca sarcina probei intr-un proces civil se imparte intre reclamant si parat.
Daca inchei un contract cu x si acesta nu-mi achita suma de bani in baza prestatiei mele, e suficient sa il dau in judecata pt banii datorati, caz in care fac dovada existentei acestui contract in instanta si a executarii obligatiei mele. Sarcina executarii obligatiei paratei , corelativa prestatiei creditorului revine paratei. Unde gasesc lucrurile acestea in noul cod? Va multumesc mult!
conform art.230 a legea 71/2011, de punere in aplicare NCC, si pana la data de intrare in vigoare noul cod de procedura civila respectiv articol si urmatoare pana art. 1206 incluziv, ramane in vigor. Este vorba de o mai buna incadrare legislativa pentru ca sunt dispozitiile de procedura civila cele care trebuie sa isi da gazda..
Nu va inteleg. Adica atata vreme cat vechile articole au fost modificate si numerotarea nu mai corespunde, adica in timp ce de ex. 962 a devenit 1226, 969 este 1270, 977 a devenit 1266, etc, dvs spuneti ca 1169 a ramas valabil potrivit vechiului cod si in noul cod nu-l gasim regementat??? Multumesc
Nu. Nu ati citit art.230 a legi 71/2011?. Acele articole al vechiului Cod civil nu au fost abrogate. Ele sunt aplicabile pana la data aprobari noului cod de procedura civila. Daca citesti articol respectiv veti vedea ce noului nu mai prevede norme de probatiune. Nu au corespondenta. Leguitorul a preferat sa le lase in vigoare pana la data aprobari noului cod de procedura civila, insist, din cauza ce sunt de natura procesala..
Alvaro Liniers, Avocat
De la 1 octombrie 2011 a intrat in vigoare NOUL cod civil (Legea 287/2009).

E nou nouţ (nu-i un palton intors pe dos sau modificat pe la-ncheieturi, nu-i niciun 962 "devenit" nu stiu ce. A! puteti sa cautati dvs. astfel de corespondente ... pentru studiu. Asta-i altceva.)

Iar Legea 71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii 287/2009 privind Codul civil (cel NOU) prevede in art 230 urmatoarele:

"La data intrării în vigoare a Codului civil (cel NOU, adica) se abrogă:
a) Codicele civil (sau Codul civil din 1864), publicat în Monitorul Oficial nr. 271 din 4 decembrie 1864, nr. 7 din 12 ianuarie 1865, nr. 8 din 13 ianuarie 1865, nr. 8 din 14 ianuarie 1865, nr. 11 din 16 ianuarie 1865, nr. 13 din 19 ianuarie 1865, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor art. 1169-1174 şi 1176-1206, care se abrogă la data intrării în vigoare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă;"
romascanu, moderator
Va multumesc! Cat despre corespondenta intre articole, da...era pt studiu ...