avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate danacoman

Activitate danacoman

buna ziua tuturor !
Revin la d-voastra cu rugamintea de a-mi da un sfat si de aceasta data in urm. problema:
Cablul de curent care ma "leaga "de stalpul din strada trece prin curtea fostului meu cumnat. La dosarul de la Renel,eu am acordul notarial dat de socrul meu la vremea cand s-a facut bransamentul, ca este de acord sa treaca acest cablu pe proprietatea lui.

Socrul meu a murit acum 9 ani(in urma succesiunii proprietar este acum fostul cumnat), eu am divortat in 2010 (in urma partajului sunt unic proprietar).
Fostul cumnat vrea sa construiasca ceva in acel colt de curte si ma tot preseaza sa-mi iau cablul care il incurca, dar nu e dispus sa plateasca nimic...

Omeneste inteleg situatia , dar nu-mi permit sa platesc un nou bransament, in jur de 2500-3000 lei cu stalp cu tot(am un salariu minim pe economie si un copil in facultate cu taxa in Bucuresti....), si nici nu mi se pare corect !!

Am fost la Renel, am intrebat mai multe pers.care sunt in domeniu si TOTI mi-au zis ca trebuie sa plateasca cel interesat, eu am platit un bransament...
Ce se poate face in aceasta situatie?( stiu ca nu are nici cumnatul ,nici Renelul dreptul sa ma debranseze fortat-corect?)



liamic43-multumesc pt. raspuns !
Vis-a-vis de impozit- sunt la zi cu impozitul pt. casa si teren.
Eu m-am referit la impozitarea din urma a constructiei(magazia respectiva ) fara autorizatie, insa inteleg ca se face in urma unui proces verbal de dare in folosinta, acesta in urma autorizatiei de constructie, deci nu se poate...!am inteles bine ?
Buna ziua tuturor !
Am nevoie de un sfat care m-ar putea ajuta sa ies cu bine din urm. situatie:
in anii 2008-2009 am construit FARA AUTORIZATIE o anexa (magazie pt. lemne, scule de gradina), un acoperis intre casa si aceasta magazie, si am refacut gardul dintre noi si vecinul din fata proprietatii (gard "peticit" cu sarma, scanduri , noi l-am facut din tabla pt. ca am fost muscata in propria curte de cainii vecinului ).
In 2013 vecinul cu pricina m-a reclamat la Urbanism.Am luat amenda 1000 lei(pe care i-am achitat)si am avut un an termen sa intru in legalitate, dar din cauza costurilor foarte mari nu am reusit sa fac autorizatie si Urbanismul m-a bagat in tribunal.

Mentionez ca pentru casa am autorizatie, am cadastru.
Magazia si acoperisul sunt facute din materiale refolosibile(scandura din paleti,acoperite cu tabla folosita) , nu are fundatie , instalatii, nu este lipita de casa magazia, nu incurca, nu umbreste , nu deranjeaza pe nimeni(este constatarea expertului trimis de tribunal).
Din 2010 sunt divortata, lucrez pt. un salariu minim pe economie,am un copil in facultate cu taxa, deci sunt intr-o situatie disperata , de aceea va rog sa ma sfatuiti, ce pot face , sa nu-mi demoleze anexa si gardul respectiv ?
Exista posibilitatea legala ca primaria sa-mi recalculeze impozitul , sa platesc din urma ?
Interesanta situatie,nu, pentru o banala anexa, in cazul in care stiti cu totii cum se construiesc case cu etaj ,garaje lipite de casa fara autorizatie?!!

Multumesc fie si numai pentru rabdarea de a citi postarea mea !
buna ziua tuturor !
va rog sa ma ajutati cu un sfat in urm situatie:
Sunt divortata legal din 2010, dar locuim inca impreuna . Doar eu lucrez cu contract de munca (deci am asigurare medicala), nici el (fostul sot), nici fiica noastra -studenta in anul I, nu au nici un venit.
Intrebarea mea: pot sa ii iau pe FOSTUL SOT si pe fiica mea ca si coasigurati, si cum trebuie sa procedez ?
intreb deoarece fostul sot are nevoie de internare(pt. o operatie de glaucom) si in situatia financiara in care suntem....
multumesc anticipat pt. raspuns!
Răspuns la discuția unde nu-i cap...vai de vecini!!
In jur de ora 12 m-a sunat politistul la care am fost cu actele de proprietate, sa-i mai duc un set de copii dupa toate actele pt. ca vecinul a facut plangere la PARCHET cum ca noi am "luat "acel teren abuziv.Atat mi-a spus.
Multumesc
Buna ziua tuturor !
Incerc sa redau cat mai scurt si cat mai clar situatia: cu multi ani inainte de revolutie (sincer nu stiu cati-eu sunt in acea curte din 1992)socrul meu a fost in audienta la primarul din acea perioada , sa se planga vis-a vis de gunoiul pe care vecinii lui il aruncau pe straduta din fata casei lor,staduta care “da” in campul din fundul curtilor lor.
Tinand cont de faptul ca nimeni nu circula pe acea straduta si ca nu era prima plangere pe care o facea socrul meu ,primarul i-a sugerat sa inchida acel teren , sa-l cultive,platind bineinteles impozit. Zis si facut.
In 1992 m-am casatorit, in 1995 ne-am construit casa in curtea socrilor mei, folosind acea straduta ca si curte si gradina .
In 2007 a murit socrul meu, si cand au facut succesiunea(prin tribunal) dupa tatal lor , sotul meu si fratele lui au revendicat si acel teren , pe care l-au si obtinut (UZUCAPIUNE)prin sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila.(CU ACORDUL PRIMARIEI ).In urma succesiunii acea straduta a revenit sotului meu ca si cale de acces la casa noastra .
In 2010 am divortat ,si din multe motive sotul meu a renuntat la casa in favoarea mea, dar locuim inca impreuna ca doi parinti civilizati.Acum doi ani am refacut gardul dintre noi si vecinul din fata si de atunci a inceput calvarul…
Chemare la politie cum ca am furat materialul de gard?!-aveam bonuri fiscale la toate…
Chemare la URBANISM ca am construit fara autorizatie-adevarat-am platit 1000 lei amenda pt.ca am schimbat materialul constr.(gardul era din plasa ,noi l-am facut din tabla sa nu-I mai vada fiica noastra urinand prin curte...)
Cand au aflat ca avem sentinta pe acel teren au luat foc…injurii,blesteme,fara sa le fac ceva (inafara de gard pe banii mei!)
Din nou la politie cu actele pt. teren, acum am chemare la PROCURATURA…(de parca nu mi-ar ajunge cele 12 ore lucrate in fiecare zi si sambata pana la ora 14 obligatoriu pt. un salariu aproape de minim pe ecom.)
Nu am avut niciodata probl. Cu legea, sunt speriata,debusolata ,scarbita de prostia unora care nu au altceva de facut decat naveta la tribunal(in momentul de fata au doua procese pe rol!)
Ce urmeaza ?
Imi pot anula sentinta, apoi succesiunea , partajul din urma divortului meu, la ce sa ma astept?
Scuze pt. postarea lunga, multumesc anticipat pt. raspunsuri !