avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate PatriciaPricop

Activitate PatriciaPricop

Răspuns la discuția Consum droguri legale
In momentul confiscarii, plantele nu erau ambalate ca atunci cand au fost cumparate pentru ca inainte sa "rulezi" le scoti din plic. :) Ele erau puse pe un pliant (reclama) luat din posta, folosit drept suport. Asta era "bucata de hartie" despre care se mentioneaza in dovada. Sunt ferm convinsa ca in acea hartie erau plante etnobotanice, pentru ca m-am informat inainte sa scriu aici. Sunt constienta ca daca incercam sa deformez adevarul nu era in avantajul meu deoarece raspunsul nu imi ajuta la nimic. Totusi imi cer scuze ca nu am prezentat toate detaliile punandu-va in dificultate. Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Consum droguri legale
Multumesc. Insa cumparatorul ce vina are ? El a cumparat de la magazin crezand ca ele sunt legale, avand in vedere ca sunt in comert. In ultima vreme au fost multe razii de acest gen si magazinele aflate in ilegalitate au fost inchise.
Buna ziua,

Am o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta. Intr-o seara, in scara unui bloc, 4/5 persoane consumau droguri legale(etnobotanice) in scara unui bloc. La un momentan dat, de la un etaj superior, coboara 2 politisti, confisca plicurile cu plante si ii unuia dintre ei ii scrie o dovada care spune asa: " Anul 2010, luna 12, ziua 31, orele 00:15, in Iasi. A.S. X si AG. Y ambii din cadrul Pol. Mun. Iasi, sectia III de Politie. Azi data si ora de mai sus am ridicat de la numitul M.E. de X ani o bucata de hartie in care se aflau substante vegetale de culoare verde, cu miros intepator, suspectata a fi halucinogena, substanta ce a fost sigilata cu sigiliul MAX 2163* in vedea cercetarilor. Pentru care am incheiat prezenta dovada in 2 exemplare una fiind inmanata numitului M.E.

Intrebare: Ce urmeaza sa se intample ? Mentionez ca in Iasi "Magazinele de vise" nu sunt complet interzise. Unele de ele functioneaza in conformitate cu legea. Pana in momentul de fata, M.E. nu a primit nimic de la politie. La ce sa se astepte ?
Multumesc foarte mult.
Persoana in cauza nu este nici casatorita, nici divortata. Au facut un copil, dupa care ea a plecat in Spania. Mentionez ca tatal este trecut in certificatul de nastere si ar fi de acord ca mama sa scoata copilul din Romania. Care sunt demersurile/actele necesare ?
In cazul in care mama este plecata in strainatate si vrea sa isi scoata copilul din Romania, ce trebuie sa faca ? Trebuie acordul tatalui ? Care ar fi demersurile necesare ?