avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate mucuta gheorghe

Activitate mucuta gheorghe

Buna ziua

Am un sot cu care nu ma mai inteleg.din cauza bauturii.Mentionez ca am doi copii minori cu el.Pentru ca nu am posibilitati materiale(sotul nu a lucrat niciodata)si pentru ca sotul nu vrea sa divorteze pe baza de intelegere intre parti m-am hotarat sa apelez la instanta.desi am auzit ca dureaza mai mult dar costa mai putin.Va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce acte imi trebuie,unde trebuie sa le depun,si cat ma costa.
Eu sunt pensionar.Poate calatori sotia mea ,cu trenul sau auto,folosind tichetele mele de calatorie?Multumesc pentru raspuns,
Buna ziua, Va rog sa imi spuneti ce se intelege prin "dupa caz" din cadrul articolului XI din Legea privind stabilirea unor masuri necesare in vederea restabiliri echilibrului bugetar.Acest articol spune:"Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi nu se mai acorda ajutoare sau,DUPA CAZ,indemnizatii la iesirea la pensie,retragere sau trecerea in rezerva" Mai concret.La iesirea la pensie ,cadrelor didactice li se acordau 2 salarii de incadrare,conform contractului colectiv de munca.Acum ele se acorda "dupa caz" ?!
Va rog sa imi spuneti ,daca un cadru didactic(prof.) beneficiaza de concediu de odihna integral (78 de zile calendaristice) in cazul in care a fost ,in anul scolar incheiat,in concediu medical timp de 90 de zile? Va multumesc anticipat.
Discuție Calcul pensie
Va rog lamuriti-ma cum se calculeaza pensia incepand cu 1 iunie?Urmeaza sa depun dosarul de pensionare pt.limita de varsta ,incepand cu 1 aug.2010 .In urma unei simulari facute imi iese un punctaj final de~1,40.Cu ce valoare a punctului de pensie se inmulteste acest punctaj?(732 sau622,9 ?)Apoi cum se face reducerea de 15% ? In concluzie,deci ,care va fi pensia mea?Va multumesc mult si tin sa va spun ca va apreciez mult munca pe care o faceti.
Va rog ,cu mult respect pt. munca pe care o faceti, sa-mi rspundeti la urmatoarea intrebare. Iesind la pensie pt limita de varsta conf.legii128,art.127(lucrez in invatamant de la 01.09.1971 neintrerupt si nascut la 28.12.1948) vreau sa stiu daca:
1)se iau la calculul pensiei si perioadele asimilate (armata,concentrare, studii univesitare) 2)conteaza anii lucrati peste varsta standard(la mine 34ani si 2 luni) .Exista un procent pt.ficare luna lucrata in plus?
Discuție Pensionare
Va rog f. mult sa-mi spune-ti cand se poate pensiona sotia mea .Este invatatoarte ,nascuta la 25.08.1956 vechime 34ani.Ce variante are?

Multumesc anticipat.

La intrebarea de mai-nainte era vorba de aceeasi persoana numai că mă mă interesa daca ar fi avut 25ani vechime se lua in calcul si cei 5 ani de facultate pt.vechime completa ,adică 30 ani?
Nascut la 28.12 1948 Cuo vechime neintrerupta de 39ani(aici intra si 6 luni stagiul militar)+5ani studii univ. la zi.Lucrez ca profesor de la 1 sept.1971 fara intrerupere.Pot iesi la pensie la limita de varsta,beneficiind si de art.127al legii128/1997?