Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cine poate folosi tichetele de calatorie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cine poate folosi tichetele de calatorie?

Eu sunt pensionar.Poate calatori sotia mea ,cu trenul sau auto,folosind tichetele mele de calatorie?Multumesc pentru raspuns,
Da.In hotarare se precizeaza doar pe calea ferata.

HOTARÂRE Nr. 2403 din 21 decembrie 2004

ART. 2
(1) Pensionarii din sistemul public de pensii, precum si pensionarii din celelalte sisteme
proprii de asigurari sociale, denumiti în continuare pensionari, beneficiaza anual de un
total de 6 calatorii simple cu reducere de 50% din tariful stabilit pentru calatoriile pe calea
ferata cu trenuri personale, cu trenuri accelerate fara regim de rezervare, precum si cu
trenuri rapide, clasa a II-a, cu mijloace auto sau cu navele de calatori clasa a II-a, la
transportul intern în comun, între localitati.

(4) De facilitatile la transportul pe calea ferata prevazute la alin. (1) beneficiaza si sotul
sau sotia, dupa caz, cu încadrarea în numarul total de calatorii la care are dreptul titularul.
Carp Mirceaa scris:
Da.In hotarare se precizeaza doar pe calea ferata.

Pai, chiar in articoul din HG, prezentat de dvs., scrie:

...cu mijloace auto sau cu navele de calatori clasa a II-a, la transportul intern în comun, între localitati.

;)

Eu nu-mi pot permite si nici nu doresc sa va contrazic,D-le Valeriu.Acelasi raspuns as fi dat si eu daca la alin.4 era prevazut:
De facilitatile prevazute la alin. (1) beneficiaza si sotul sau sotia, dupa caz, cu încadrarea în numarul total de calatorii la care are dreptul titularul. Deci fara trimitere doar la transportul pe calea ferata de la alin.(1).Nu era mai corect asa ?De ce a fost facuta trimitere doar la transportul pe calea ferata ?

Carp Mircea, utilizator
1. Ba, sa ma contraziceti, daca nu am dreptate!
2. Adevarul este ca eu am vazut treaba asta numai pe CFR asa ca s-ar putea sa aveti dreptate.
Eu nu stiu daca am dreptate,sau nu.In mod normal si logic este cum sustineti Dumnevoastra.Asta era si parerea mea.M-a obligat textul legal sa postez asa.