avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cine poate folosi tichetele de calatorie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cine poate folosi tichetele de calatorie?

Eu sunt pensionar.Poate calatori sotia mea ,cu trenul sau auto,folosind tichetele mele de calatorie?Multumesc pentru raspuns,
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:37, 1 Noiembrie 2011
Da.In hotarare se precizeaza doar pe calea ferata.

HOTARÂRE Nr. 2403 din 21 decembrie 2004

ART. 2
(1) Pensionarii din sistemul public de pensii, precum si pensionarii din celelalte sisteme
proprii de asigurari sociale, denumiti în continuare pensionari, beneficiaza anual de un
total de 6 calatorii simple cu reducere de 50% din tariful stabilit pentru calatoriile pe calea
ferata cu trenuri personale, cu trenuri accelerate fara regim de rezervare, precum si cu
trenuri rapide, clasa a II-a, cu mijloace auto sau cu navele de calatori clasa a II-a, la
transportul intern în comun, între localitati.

(4) De facilitatile la transportul pe calea ferata prevazute la alin. (1) beneficiaza si sotul
sau sotia, dupa caz, cu încadrarea în numarul total de calatorii la care are dreptul titularul.
Carp Mirceaa scris:
Da.In hotarare se precizeaza doar pe calea ferata.


Pai, chiar in articoul din HG, prezentat de dvs., scrie:

...cu mijloace auto sau cu navele de calatori clasa a II-a, la transportul intern în comun, între localitati.

;)


Eu nu-mi pot permite si nici nu doresc sa va contrazic,D-le Valeriu.Acelasi raspuns as fi dat si eu daca la alin.4 era prevazut:
De facilitatile prevazute la alin. (1) beneficiaza si sotul sau sotia, dupa caz, cu încadrarea în numarul total de calatorii la care are dreptul titularul. Deci fara trimitere doar la transportul pe calea ferata de la alin.(1).Nu era mai corect asa ?De ce a fost facuta trimitere doar la transportul pe calea ferata ?

Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2011
Carp Mircea, utilizator
1. Ba, sa ma contraziceti, daca nu am dreptate!
2. Adevarul este ca eu am vazut treaba asta numai pe CFR asa ca s-ar putea sa aveti dreptate.
Eu nu stiu daca am dreptate,sau nu.In mod normal si logic este cum sustineti Dumnevoastra.Asta era si parerea mea.M-a obligat textul legal sa postez asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cupoane gratuite pensionar diana24 diana24 Buna ziua, Bunicul meu imi poate da cupoanele gratuite pt CFR? Am inteles ca se face o imputernicire la notar. Aceasta imputernicire este valabila si daca ... (vezi toată discuția)
Taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas) johnyro johnyro -buna ziua.as dori sa stiu daca taloanele de indemnizatie sociala(pensie de urmas) au dreptul la reducere 50 % la transportul pe calea ferata conform legii ... (vezi toată discuția)
Beneficiarul unei pensii de urmas are dreptul la cele 6 taloane ... oneageo2001 oneageo2001 Beneficiarul unei pensii de urmas are dreptul la cele 6 taloane de reducere pe CFR? (vezi toată discuția)